reklama

Nátlak se vyplatil. Norské házenkářky už nemusí hrát v "sexistických" bikinách

Hráčky plážové házené nyní mohou hrát v tílku a kraťasech, rozhodla Mezinárodní házenkářská federace. Dříve musely ženy hrát ve vykrojených bikinách s maximální šířkou bočního proužku 10 centimetrů.

Norské házenkářky po třech měsících vyhrály svůj spor o bikini.
Norské házenkářky po třech měsících vyhrály svůj spor o bikini. | Foto: Norwegian Handball Federation

Mezinárodní házenkářská federace změnila svá pravidla poté, co byla od července tohoto roku vystavena celosvětovému tlaku kvůli předpisu ohledně oblékání, který kritici považují za sexistický. Norské hráčky, které odmítly zápasit v bikinách, dostaly pokutu 1500 eur. 

Do případu se následně zapojila i australská aktivistka norského původu Talitha Stoneová, která s podporou organizace Collective Shout, bojující za genderovou rovnost, vytvořila petici za změnu pravidel pro plážovou házenou. Tu podepsalo 61 tisíc lidí. 

"Doufám, že je to začátek konce objektivizace a sexismu vůči ženám a dívkám ve sportu a že v budoucnu budou moct ženy a dívky sportovat bez strachu z toho, že jim bude předepsaný dres způsobovat nepříjemnosti nebo že budou sexuálně obtěžovány," přeje si Stoneová. 

Za norský tým se v červenci tohoto roku postavila také popová zpěvačka Pink, která vyjádřila své sympatie s "protestem proti sexistickým pravidlům", a nabídla, že za házenkářky zaplatí pokutu. Potřebnou částku však uhradila Norská házenkářská federace, která se za hráčky postavila.

Na straně norských sportovkyň stál také tamní ministr kultury a sportu, který Mezinárodní házenkářské federaci vzkázal, že pravidla ohledně oblékání jsou naprosto směšná. Několik ženských sportovních asociací z celé Evropy vyzvalo k rezignaci prezidenty jak Mezinárodní, tak Evropské házenkářské federace, připomněl deník The Guardian. 

V říjnu se pak spojili ministři sportu z pěti evropských zemí - z Dánska, Finska, Norska, Islandu a Švédska - a napsali federaci společný dopis, v němž organizaci vyzvali, aby změnila archaická pravidla ohledně dresů, "nejen aby vyhověla potřebám současných sportovkyň, ale také aby podpořila veškeré sportovce nehledě na jejich gender či původ".

Mezinárodní házenkářská federace po nátlaku pravidla v tichosti změnila, rozdíly v mužském a ženském dress codu však stále zůstávají. Zatímco muži mají předepsané kraťasy, které sahají maximálně deset centimetrů nad kolena a nesmějí být  "až příliš volné", ženy musí hrát v  "těsných a upnutých kraťasech".

Házená není jediným sportem, v němž jsou poslední dobou diskutovány dvojité standardy. Patří mezi ně například gymnastika, volejbal, tenis a lehká atletika. Více rovnostářské jsou v tomto například fotbal nebo basketbal, kde se dresy pro ženy a pro muže prakticky neliší. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama