reklama

Neveřejný protokol o kontrole NKÚ

Praha - Hospodaření Správy státních hmotných rezerv za roky 2004 a 2005 prověřil NKÚ. Aktuálně.cz má k dispozici protokol o kontrole, který zatím nebyl zveřejněn.

Protokol detailně popisuje, jak nevýhodné byly smlouy správy rezerv se soukromými společnostmi, jak stát nevymáhal sankční poplatky či neměl kontrolu nad svými zásobami.

Nejvyšší škodu - 35 milionů korun - kontroloři spatřují ve spolupráci s otrokovickým výrobcem pneumatik Barum Continental. Firma podle NKÚ bez souhlasu správy neoprávněně používala zásoby státních hmotných rezerv a stát ji za to nijak nesankcionoval. Celková výše pokut, které správa rezerv neuplatila, je právě výše zmíněných 35 milionů.

Správa rezerv se hájila, že firma Barum Continental nic neporušila a tak nebyl důvod vůči ní uplatňovat pokuty.

Senát NKÚ ale odvolání správy rezerv zamítl. Nadto konstatoval, že správa rezerv nemá dostatečnou kontrolu nad zásobami. Spokojuje se totiž pouze s doklady od firem a nijak neověřuje, jestli firmy nepoužívají zásoby ke svým aktivitám bez vědomí státu.

S pokutami je ve státních hmotných rezervách vůbec potíž. NKÚ zjistil, že v některých smlouvách za celkových 16 milionů nejsou sankce pro firmy sjednané vůbec. Pokuty pro stát ale smlouvy obsahují. Týkalo se to například dohod s firmami Strojírna Potůček a Tesla.

NKÚ navíc odhalil, že stát obchodoval i s těmi firmami, které mu už dlužily a nesplácely.

Výsledek? Například sedmdesátimilionová pohledávka za společností Unitops, která je v konkursu. Státní hmotné rezervy s ní uzavíraly další a další smlouvy i přesto, že dlužila už od roku 1999.

Stejný příběh byl s firmou Tepna, která skončila v konkursu letos v dubnu a státu dluží osm milionů.

Kontroloři kromě toho správě státních hmotných rezerv vytýkají, že nemá přehled o svém majetku, který dočasně spravují soukromé firmy. A přijde se na to jen náhodou. Jako třeba v případě Tesly Lanškroun, kdy se teprve po jejím krachu ukázalo, že rozdíl mezi skutečným stavem a stavem v účetnictví byl téměř tři miliony. Státu nezbylo, než se přihlásit do konkursního řízení.

Kontrola NKÚ stála místo šéfa správy státních hmotných rezerv Jana Žižku. Ten ale závěry NKÚ odmítá a tvrdí, že bylo vše v naprostém pořádku. Policejního vyšetřování, které se rozjelo z podnětu NKÚ, se podle svých slov neobává.

reklama
reklama
reklama