Neplodnost – téma nejen 21. století
Problémy s plodností má v České republice až čtvrtina párů. Díky zásahu českých reprodukčních klinik se v tuzemsku ročně rodí přibližně 5 000 dětí. Neplodnost je velkým tématem nejen 21. století – říkají experti největší české reprodukční kliniky Reprofit International.
V mezinárodním srovnání se tak ČR řadí po bok zemím jako je Finsko, Norsko nebo Švédsko, kde jsou více než 3 % všech narozených dětí počata metodami asistované reprodukce. Podle lékařů je z biologického pohledu ideálním věkem k otěhotnění u ženy 18 až 25 rok. To však neodpovídá současné realitě, kdy ženy v průměru přivádí na svět prvního potomka až po třicítce. Na kliniky umělého oplodnění přicházejí nejčastěji kolem 35 roku.
"Tlak na výkon a úspěch skloubený s pocitem, že je třeba využít všech možností, co nám život nabízí, vede k odkládáním mateřství. Ženská vajíčka nemládnou, a zatímco v pětadvaceti by se jim možná podařilo bez problémů otěhotnět, o deset let později už to tak hladce nejde," vysvětluje vedoucí lékař největší české reprodukční kliniky Reprofit International MUDr. Pavel Otevřel. Stejně tak "nemládnou" ani mužské spermie. "Zatímco dříve se za normální považoval spermiogram v objemu 40 milionů spermií na mililitr, nyní je to 15 milionů/ml. Za posledních 25 let klesl počet mužských spermií o 60 %," doplňuje expert kliniky Reprofit International MUDr. Štěpán Machač, Ph.D. Podle statistik se spermiogram každý rok zhoršuje o 1,6 %. Co spermiogram negativně ovlivňuje je například způsob práce. Počet "sedavých zaměstnání" roste, v kancelářích tráví lidé až 2 000 hodin ročně.
"Když k nám partneři přijdou s tím, že se jim nedaří počít, snažíme se v prvé řadě určit přesnou příčinu neplodnosti," popisuje MUDr. Machač. "Páry často přicházejí s vidinou, že jejich potíže vyřešíme okamžitě. Hledají informace na internetu, neustále se dozvídají o nových možnostech, střídají kliniky, pídí se po zázračné metodě. Tím si spíše uškodí," doplňuje MUDr. Machač.
Páry podle něj v průměru absolvují 3 léčebné cykly, ženy hrdinky 8 až 10. "Potkáváme se i s extrémy, jedna z našich zahraničních pacientek prodělala dokonce 28 léčebných cyklů - záleží hodně na vůli a posléze také na finančních možnostech rodiny," dodává MUDr. Machač.
S přílivem mužů a žen na kliniky reprodukční medicíny sílí tlak na bezpečnost celého procesu. Například na klinikách Reprofit v Brně a Ostravě hlídá bezpečí pacientů a jejich vzorků systém DaWia Matcher (Digital Witness Autorization). "Ročně provedeme asi 200 000 výkonů. Systém pracuje na principu čárových kódů a je jakýmsi ochráncem pacienta a jeho vzorků. Každá miska a zkumavka je označena čárovým kódem a při jakékoliv manipulaci jsou tyto kódy porovnány. Zajistíme tak, že pro oplození jsou použity správné spermie a správná vajíčka. A pro embryotransfer správná embryo," říká Mgr. Vít Hubinka, manažer kvality a rozvoje Reprofit International. DaWia také upozorní na každý případný nestandardní postup se vzorky.