reklama

Nenápadný lobbista a vlivní úředníci

Praha - Vlivný realitní magnát, lobbista, státní úředníci a podnikatelé. Taková je sestava lidí, které dnes policie zatkla kvůli podezření z rozsáhlé korupce.  

Zde najdete profily dalších obviněných:

František Vybíral - olomoucký lobbista, v minulosti podle neoficiálních informací pracoval pro zpravodajskou službu. Podle policie to byl právě Vybíral, kdo fungoval jako prostředník pro vybírání úplatků adresovaných státním úředníkům. Podle obchodního rejstříku řídil akciovou společnost Agorot (jinak též izraelská měna), kde působila i jeho dcera. Firma se zabývala realitami a ochodními službami.

Jaromír Janata a Rostislav Polák - utajení magnáti, kteří stojí za průmyslovým lihovarem Kolín, kde se vyrábějí všechny druhy kvasných lihů. Závod má největší kapacitu výroby lihu v Česku. Podnik na svých internetových stránkách uvádí, že od něj odebírají největší čeští výrobci lihovin jako například plzeňský STOCK, Dynybyl, Rudolf Jelínek či Jan Becher, karlovarská becherovka. Závod lihovar také produkuje kvasný ocet pro konzervárenské závody a dodává na trh organominerální hnojivo Orgamin. Podle policie oba muži poskytli úplatek prostřednictvím Vybírala státním úředníkům kvůli výrobě bioetanolu. Prostředníkem byl v této kauze jejich spolupracovník Josef Jurka, který byl rovněž zadržen.

Josef Láznička a Ludmila Schwarzová - úředníci resortu dopravy, kam je nominovala vládní ČSSD. Láznička roky pracuje na státním fondu dopravní infrastruktury, Schwarzová je rovněž na vlivném postu v resortu. Řídí kabinet jednoho z náměstků a současně je v širším vedení sociální demokracie. Podle policejní verze pomáhali skupině podnikatelů za úplatky ovlivnit státní rozhodnutí. A to díky svým letitým kontaktům v dalších státních úřadech i strategických soukromých firmách.

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama