Nemoc krásné Vévodkyně
V novém historickém filmu hraje okouzlující Keira Knightley známou vévodkyni z Devonshiru, rozenou Georgianu Spencerovou.
V novém historickém filmu hraje okouzlující Keira Knightley známou vévodkyni z Devonshiru, rozenou Georgianu Spencerovou.
Tato dáma, považovaná za módní celebritu své doby, prožila dramatický život. Byl plný vášně, lásky, zklamání a intrik, ale netrval nijak dlouho. Krásná vévodkyně Georgiana ((1757 - 1806) zemřela v necelých 49 letech. Už podle scén z nového filmu, kde téměř neustále drží skleničku s drinkem, snad ani nepřekvapí, že podle dobových svědectví zemřela zřejmě na absces na játrech.
Oko jako meruňka
Obdivovaná Georgiana, v jejímž osudu tvůrci filmu shledávají paralely se životem princezny Diany, se však ocitla na pokraji smrti již ve svých 35 letech.
Georgiana trpívala často na migrény, ale jednoho dne koncem července 1796 ji zaskočilo zvracení a bolest hlavy tak silná, jakou dosud nepoznala. Ke všemu jí oteklo pravé oko, až bylo „velké jako meruňka".
Doktor Warren, její osobní lékař, k urozené nemocné povolal tři další kolegy, nejvěhlasnější lékaře té doby. Jedním z nich byl i John Gumming, hlavní královský chirurg panovníka Georgie III.
Hlavně přežít léčbu...
Rady si však nevěděl žádný z nich. Shodli se však na tom, že proti hrozivým následkům zánětu je třeba nahnat do lebky dostatek krve. Výsledkem bylo, že vévodkyni léčili škrcením!
Jediným tišícím prostředkem bylo všeobecně oblíbené laudánum, tedy opiová tinktura, kterou ovšem tehdy bral kdekdo. Utrpení vévodkyně bylo tak obrovské, že její děti musely odejít z pryč z paláce, aby neslyšeli matčin zoufalý křik.
Zvýšený krevní průtok uvnitř hlavy měl zajistit lepší prokrvení postižených částí a následně tak zajistit odplavení toxických látek a odeznění zánětu. Věhlasní lékaři tedy mačkali Georgianě krk, až ji málem uškrtili. Ubohá vévodkyně nakonec přece jenom přežila jak svou strašnou nemoc, tak i její léčbu - navzdory své podivnosti zřejmě přece jenom účinnou...
Pijavice do oka
Georgianina matka, lady Spencerová situaci popsala v dopisu jednomu příteli takto:
"Zánět byl tak velký, že oko, víčka a okolní části otekly do velikosti dvojnásobné mužské pěsti a téměř vypadávaly z její tváře... Na rohovce se vytvořil malý vřídek, který praskl, a toto poranění se už nikdy nezhojí.... Pokud by se zánět dále zhoršil, vřed se objevil znovu a znovu praskl, mohl by zničit celý vnitřek oka, jenž by pak celé vyteklo.... Oční víčka jsou stále oteklá a plná jizev po pijavicích, a malá mezírka mezi víčky je stále plná řídké bílé hmoty…"
Co bylo tím hrozným onemocněním, které málem připravilo vévodkyni nejen o krásu, ale téměř i o život? Odborníci se dohadují, že nejspíš šlo o trombózu kavernózního sinu.
Zabiják v Česku
Kavernózní sinus (používá se tento název z latiny) patří mezi lební žilní splavy, které jsou součástí žilního systému mozku. V ucpané žíle se pak vyvine zánět, který způsobuje zlatý stafylokok a další druhy této bakterie staphylococcus haemolyticus a pneumococci.
Podle odborníků toto onemocnění přežije pouhých asi sedm procent pacientů. I když se objevuje velmi zřídka, v dobách, kdy neexistovaly žádné účinné protizánětlivé léky, o antibioticích nemluvě, bylo velmi obávané.
V dnešních učebnicích medicíny se už téměř ani nevyskytuje. V Británii se poslední zachycený případ objevil v roce 1969 po devíti letech. Obávaný zabiják tak snad definitivně zmizel ze scény. Čeští studenti medicíny se však s touto nemocí setkávají v učebnicích i dnes.