reklama

Na kůži mě baví její patina, říká designérka Lucie Kratěnová

V sedmadvaceti letech ji uchvátila práce s kůží a naučila se brašnářskému řemeslu. Dnes má zákazníky po celém světě, rozběhnutou značku a známé jméno mezi nejlepšími mladými designéry z České republiky. Ve své dílně v centru Prahy, kde ji potkáte i s půlročním miminkem, ručně vyrábí drobnou koženou galanterii – od tašek a kabelek až k pouzdrům na bloky a brýle. Používá k tomu prvotřídní třísločiněnou kůži z Toskánska, která při nošení výrazně patinuje. A právě tím se její výrobky liší od těch, které si běžně můžete koupit.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Johana Pošová

Žena.cz: Kožené doplňky vyrábíte ze specifického druhu kůže, který si vozíte z Itálie. Čím je tak jedinečná?

Používám kůži typu "full grain," což je označení pro nejsvrchnější část kůže bez jakýchkoliv úprav. Má dlouhou trvanlivost, je velice pevná a odolná. Činí se pouze přírodními materiály - tříslivy, odtud má název třísločiněná. Při jejím zpracování se nepoužívá chrom, který může být pro člověka toxický, ani žádné pigmenty k zakrytí jejích přirozených charakteristik, jako jsou například jizvy, tečky či škrábance. Naopak, právě tyto "nedostatky" jsou známkou její jedinečnosti a přírodního původu.

Žena.cz: Jak vás napadlo založit si vlastní značku a vyrábět doplňky z kůže?

K práci s kůží jsem se dostala díky paní Sachlové - brašnářce, která mne do oboru zasvětila a probudila ve mně vášeň a lásku k tomuto řemeslu. Zároveň je pro mě důležitá užitná hodnota a trvanlivost věcí. Baví mě tvořit výrobky, které jsou určené k tomu, aby sloužily a používáním krásní. Navazuji na tradici brašnářského řemesla a nabízím precizně zpracované produkty s promyšlenými detaily, které mají dlouhou životnost. Celá moje tvorba vychází z každodenních potřeb - výrobky sama používám, zkoumám jejich funkčnost a estetickou hodnotu.

Žena.cz: Co vás na práci nejvíce baví?

Ráda pracuji s materiálem, který má jedinečné vlastnosti a je předurčen k tomu, aby vydržel pod náporem času. Líbí se mi, že se do kůže nositel může "obtisknout" a že patinuje. Každý můj produkt se tedy stává svým způsobem originálním skrze jeho používání (když v kapse dlouho nosíte klíče, tak se tam proznačí). Jako návrhářka si užívám celý tvůrčí proces, třeba vzorování nových produktů a hledání optimálního řešení, jak dosáhnout kýženého nápadu, ale i krájení, lepení, šití. Za jedním produktem jsou až tři prototypy, které vytvořím a testuji.

Žena.cz: Jaký byl váš první produkt a kde se dají vaše výrobky koupit?

Vůbec první produkt, který jsem vyrobila pod značkou L/U, a který má v mém portfoliu stále pořadové číslo jedna, byl zápisník. Představuje pro mne nepostradatelný osobní předmět, který nosím stále při sobě a do kterého si zaznamenávám všechny nápady a důležité informace. Můj současný sortiment je hodně široký - zahrnuje dámské i pánské tašky, peněženky, kabelky a psaníčka, pouzdra na notebooky, exkluzivní výrobky, limitované kolekce i zakázkovou výrobu. Výrobky prodávám do celého světa přes svůj vlastní e-shop na stránkách www.letherutilities.com a také v několika vybraných kamenných obchodech, například v Debut Gallery v Praze.

Žena.cz: Zákazníci si mohou vaše výrobky personalizovat. V čem to spočívá?

Na výrobky si mohou nechat vyrazit logo, iniciály, jméno či věnování. Používám k tomu mechanickou prvorepublikovou zlatičku, ke které mám několik sad písmen. Ražba výrobkům vtiskne skutečnou jedinečnost a povýší ho na něco výjimečného a osobního. Lidé tuto možnost rádi využívají, třeba když chtějí někoho obdarovat, nebo na produkt, o kterém vědí, že jim bude sloužit a zdobit je desetiletí.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama