reklama

Guardian: Oblečení ovlivňuje náladu. Je už jasné, co si obléknout pro příval dopaminu

Módní kousky, které odkazují na současné trendy, vám podle vědců nemusí přinést štěstí ani spokojenost. V době lockdownu jde o ještě úzkostlivější důraz na dobrou náladu, zdravé sebevědomí i pohodlí, které vám úzká sukně nebo otrhané tepláky nezajistí. Podle serveru The Guardian byste se měli rozhodovat především podle barvy. Ta ovlivňuje naši psychiku nejmarkantněji.

Foto: iStock

Šaty nejen dělají člověka, ale také by vás měly dělat šťastnými. Pokud ve svém oblečení nejste šťastní vy sami, pak podle serveru The Guardian. chápete módu nesprávně.

Podle britského zpravodajského webu přitom nejde o to, co diktuje styl nebo nové trendy, ale šaty, které vás udrží v suchu a v teple, disponují kapsami, abyste si měli kam uložit věci, a ve kterých se jednoduše budete cítit dobře.

Věda přišla na módní recept

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je vzít si na pomoc vědu. V první řadě jde o barvy: studie naznačují, že žlutá, růžová a červená mají povznášející, energizující vliv na náladu, zatímco modrá uklidňuje.

Pravdou je, že ne všichni vědci se na tom shodnou a zjištěné údaje ze studií se dají interpretovat různými způsoby. Ale na druhou stranu je dost pravděpodobné, že během posledních devíti měsíců už jste sami přišli na to, která barva na vás tím či oním způsobem působí.

Nošením jasných barev projektujete do světa energii, která se k vám odráží zpátky. Jasně žlutý svetr na vás září nejen při pohledu do zrcadla, ale také z tváří a úsměvů lidí, kteří vás potkají.

Barvy jako účinné zbraně

Kvůli nucené izolaci uplynulého roku se mnoho z nás začalo cítit, jako by byli neviditelní za zdmi svých domovů. Obléknout si jasně červený plášť, až půjdete příště na procházku, může pomoci proti tomuto pocitu bojovat.

V lednových dnech, kdy se život zdá být šedivý, může ranní rituál každodenního oblékání pomoct. Je to signál, že skutečně začal nový den. Uvařte si čaj, pusťte rádio, a zatímco vám budou zprávy připomínat tu spoustu věcí, které nemáte pod kontrolou, buďte vděční, že si můžete vybrat svetr své oblíbené barvy nebo náušnice od kamarádky, které vám ji budou celý den připomínat.

Sebedůvěru v teplákách nenajdete

Oblečení, ve kterém se cítíme dobře, do jisté míry souvisí se sebedůvěrou, ale i pohodlím a spokojeností. Tepláky jsme na sebe začali navlékat nikoliv proto, že nás překonala lenost, ale byli jsme nuceni se přizpůsobit svému prostředí. Chodit mezi videokonferencemi po kuchyni v saku šitém na míru a úzké sukni, by jen zhoršilo nepohodlí této aktuální situace.

V roce bez večírků či osobních porad jsme se v oblékání přeorientovali k většímu pohodlí. Objevili jsme luxus uvolněných siluet a kvalitních tkanin, a nehodláme se jich vzdát. A nejde jen o kašmír, který krom radosti odjakživa sloužil nositeli i jako symbol postavení, ale také o hedvábí či biobavlnu.

Měkký svetr namísto kousavého vás může ukonejšit, i když si ho jen přehodíte přes ramena. Není to sice tak dobré jako objetí, ale každá drobnost pomůže.

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama