reklama

Spodní prádlo císařovny Sissi se prodalo v aukci. Zájem byl o krajkové kousky

Spodní prádlo, které vzniklo v období 1870 až 1880 a patřilo rakouské císařovně Alžbětě Bavorské, se ve středu prodalo v německé aukci zhruba za 96 tisíc korun. Kousky historického oblečení by odpovídaly dnešní velikosti číslo 32.

Foto: Commons Wikimedia

Tři části spodního prádla, které kdysi patřily rakouské císařovně Alžbětě Bavorské, známé jako Sissi, se v aukci pořádané v Grasbrunnu nedaleko Mnichova prodaly za 3800 eur (zhruba 96 600 korun). Ve středu o tom informovala agentura DPA. Vyvolávací cenu těchto kousků z letní garderoby manželky císaře Františka Josefa I. aukční společnost Hermann Historica stanovila na 1000 eur.

Spodní prádlo císařovny pochází z období 1870 až 1880. Jde o živůtek olemovaný krajkou v oblasti dekoltu a se sedmi perleťovými knoflíčky, spodní kalhoty v délce asi pod kolena a pár dlouhých bavlněných punčoch. Na punčochách je vyšitá koruna a monogram ES.

Podle deníku Bild by velikost prádla odpovídala současné velikosti 32. Císařovna známá pod přezdívkou Sissi úzkostně dbala o to, aby byla štíhlá, držela drastické diety. Ve středeční dražbě si zájemci mohli koupit i další Alžbětiny osobní předměty, mezi nimi černý krajkový pléd. Pochází z období po roce 1889, kdy spáchal sebevraždu její syn Rudolf, který se tak stal jejím druhým potomkem, kterého přežila. Prvorozená dcera Žofie zemřela už ve dvou letech.

DPA uvádí, že aukce pořádané společností Hermann Historica se v minulosti stávaly předmětem kontroverzí, protože v nich byly k mání předměty spojené s nacistickým režimem. Před několika lety se tak například za 3000 eur prodaly hedvábné spodky šéfa Luftwaffe Hermanna Göringa.

Univerzita v USA otevřela obor jen pro něj: Musel jsem je přemluvit a sehnat milion | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama