reklama

Móda v druhé vlně pandemie: Nerezignujte na sebe a odložte už tepláky i župan

Pokud to vaše profese dovolí, pravděpodobně teď budete nějaký čas pracovat z domu. Zrušené jsou také všechny příležitosti, kvůli kterým by nás bavilo se nějak "módit". Trávit celý den v županu nebo teplácích ale pošramotí motivaci i kariéru.

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Už o první koronavirové vlně se říkalo, že změnila náš přístup k oblékání. Vznikaly vtipné internetové obrázky, které se podivovaly nad tím, kdo může v době karantény nosit ještě džíny. Nyní už humorem neoplýváme, zato skepsí ano. Jak nám může móda v dobách temných pomoci?

Vídeňský psycholog Viktor Frankl ve své knize A přesto říct životu ano popisuje, jak se i v koncentračním táboře snažil každý den umýt, někdy dokonce oholit. Věřil, že když bude o sebe i v těch nejhorších možných podmínkách dbát, nakolik mu to situace dovolí, přežije. 

Dnes nemůžeme lockdown samozřejmě přirovnat v prožitku druhé světové války a hrůzám koncentračního tábora, ale Franklovo poselství je univerzální. Nelze na sebe rezignovat, pokud z obtíží chceme vyjít jako vítězi.

I tak zdánlivě bezvýznamná záležitost, jakou je právě oblečení, dokáže podpořit morálku a přetvořit naši demotivaci či nihilismus v něco produktivního.

Jako v šestinedělí

Po porodu první dcery jsem se velice obávala sociální izolace a měla strach, že se stanu živou verzí karikatury mateřství: s umolousanými vlasy, s fleky na nevzhledném beztvarém oblečení. Proto jsem se hned, jak jsem mohla, snažila se i na doma oblékat tak, jako bych šla do svých oblíbených kaváren či kamkoliv jinam ven reprezentovat. Sebe a svou osobnost, protože co jiného o nás vypovídá na první dobrou než právě oblečení?

Sluší vám to na Zoomu?

Vykonáváte práci, která umožňuje home office? Pak určitě absolvujete spoustu videohovorů. A ačkoliv jsou momentálně mezi prodejci oblečení po celém světě nejpoptávanějším zbožím legíny, nelze se teď omezovat jen na ně.

Ano, jsou pohodlné a určitě nemusíte ve jménu módy absolvovat on-line porady v pouzdrové sukni, ve které se nelze pohnout. Ale existuje spousta příjemných šatů, ve kterých vám bude komfortně před kamerou i na zemi s dětmi, když si budete skládat puzzle. Svým upraveným zevnějškem navíc svým nadřízeným dáváte jasný vzkaz: Mám situaci pod kontrolou a na mém výkonu momentální krize nic nemění.

Důležitá je rutina

Říkáte si, proč se v tak kritické situaci věnovat oblečení? Stále nevěříte, že pohodlně a vkusně se obléct má smysl, i když týdny nebudete nikam vycházet? Mozek se dá ale k produktivitě a optimismu povzbudit právě tím, že se po probuzení z pyžama převléknete. Tepláky vám budou jen připomínat celou tu neuchopitelnost a nejistotu. Ne nadarmo se totiž říká, že šaty dělají člověka. 

Proto se v naší galerii inspirujte, v čem můžete pohodlně, ale zároveň stylově přečkat karanténu.

reklama
reklama
reklama