reklama

Móda na dostizích v Ascotu: Kate, královna i její vnučky dorazily letos v modré

Dostihy v britském Ascotu jsou jednou z nejprestižnějších společenských událostí vůbec. Každý rok přilákají asi 300 tisíc návštěvníků, včetně královské rodiny a panovnice Alžběty II.

Princ William s manželkou Kate v družném hovoru s nizozemským královským párem Prohlédnout grafiku
Princ William s manželkou Kate v družném hovoru s nizozemským královským párem | Foto: Reuters

Delší sukně pro ženy a oblek s vestou pro muže. Svým oděvem, který zvolíte pro tuto zvláštní společenskou příležitost, mezi kterou se dostihy v Ascotu zajisté daří, respektujete tradici.

Ta trvá už od roku 1711, kdy se zde první koňský závod konal na popud vyhlášené jezdkyně, královny Anny. Od té doby jsou zdejší dostihy přehlídkou britské smetánky, ale také místem, kde se tradice potkává s extravagantní módou. Za typickým dress codem stojí dandy Beau Brummell, blízký přítel krále George IV. V roce 1807 prohlásil, že gentlemani by sem měli nosit černé fraky, bílou kravatu a vestu. Na to, co by si měly obléct dámy, ale Brummell asi nemyslel. 

Móda na dostizích v Ascotu: Letos zvítězila modrá | Video: Aktuálně.cz

Už královna Victorie…

Trend, jak se dámy nejen na dostihy obléknou, určovala na začátku 19. století královna Victorie. Byla to právě ona, kdo si oblékl na svatbu s princem Albertem bílé šaty, čímž tuhle tradici rozšířila do světa. Na dostihy v Ascotu zvolila čepec, který měl stínit její tvář od pohledů zvědavců.

Královská rodina ovlivnila oblečení hostů na dostihy znatelně i v roce 1910, kdy všichni přítomní byli oblečeni do smuteční černé, kterou vzdali svůj hold památce zesnulému králi Edwardu VII.

Během první světové války dostihy v Ascotu fungovaly jako místo, kde se ukazovaly módní trendy, co se rychle rozšířily nejen do Evropy, ale také do Ameriky. Tehdy se zkrátily sukně, přibyly perly a kožešiny. Ve dvacátých letech se snížil pas (a po dostihu jste mohli jít tančit charleston), v padesátých letech to v Ascotu byla přehlídka širokých sukní, které pocházely od Christiana Diora. Královna Alžběta a její sestra Margaret siluetu New Look zbožňovaly a obě dorazily v takto střižených šatech na dostih v roce 1952.

Nová pravidla v oblékání

Teprve v roce 2012 vydali organizátoři publikaci o tom, jak se na událost v Ascotu obléknout. Má prý návštěvníkům pomoct, aby se díky svému vhodně zvolenému oděvu cítili na akci příjemně.

Ta nejpřísnější pravidla oblékání jsou určena pouze hostům královské rodiny a vychází z nařízení z roku 1807. Pánům je předepsán šedý nebo černý oblek, který se skládá z fraku, vesty, kravaty a společenských kalhot. Musí mít šedý nebo černý klobouk. Dámy zase musí mít šaty, které sahají alespoň pod kolena. Ramínka na šatech jsou předepsaná o šíři minimálně 2,5 cm každé. V roce 2018 byly zakázány šaty na jedno rameno nebo se spadlými rameny. Ony slavné klobouky jsou pro dámy povinné, musí být o průměru alespoň 10 centimetrů.

S nadsázkou by se dalo říct, že ještě než byly týdny módy, byl to právě dostih v Ascotu, kde se nastavovaly trendy a módní touhy pro zbytek světa.

reklama
reklama