reklama

Daň za lockdown se už ukazuje, lidé si kupují větší džíny. Téměř polovina přibrala

Slim, skinny, mom, boyfriend, straight, chinos… Samotný denim nikdy nevyjde z módy. Ovlivnila pandemie džínové trendy? Podívejte se, jak se kalhotová móda vyvíjela v dekádách až do současnosti.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Denim je tak zakořeněný v popkultuře, že jeho vliv už bereme jako samozřejmost. I přes relativně krátkou historii džínovina nevratně změnila trendy, a zapsala se tak do módních dějin.

Protože denim nebyl považován za "přijatelný" pro dámské skříně, první džíny pro ženy byly uvedeny až v roce 1934. Premiéru si vysloužila společnost Levi-Strauss Co. s džíny nazvanými Lady Levi’s.

Časem se džínovina dostala i na velká plátna. První herečkou, která oblékla kalhoty ve velkém filmu, a také jednou z prvních žen, které nosily džíny na scéně, byla Katharine Hepburnová. Hollywoodské filmy se v té době řídily přísnými produkčními pravidly, která průkopnice Katharine ráda porušovala. V den natáčení filmu dorazila v modrých džínách, které jí byly v šatně zabaveny. Místo toho, aby si oblékla vybranou sukni, se svlékla do kalhotek a odmítla se zakrýt, dokud jí kalhoty nevrátili.

Po čase se stal denim přijatelným oblečením a šanci mu dala i velká hollywoodská jména, včetně Marilyn Monroeové, Doris Dayové a Jane Russellové.

Jak se vyvíjelo posledních osm desetiletí džínoviny a jaká je současnost?

reklama
reklama
reklama