reklama

Co s plastovým odpadem v oceánu? Italská módní značka přišla s novým nápadem

Z velké tichomořské odpadkové skvrny, největší z pěti hromad plastového odpadu plovoucích v oceánu, nově vznikne módní kousek - limitovaná edice plastových brýlí. Svůj ekologický nápad ohlásila italská značka Safilo.

Foto: iStock

Italský výrobce brýlí Safilo plánuje vyrábět sluneční brýle z recyklovaného plastového odpadu z takzvané velké tichomořské odpadkové skvrny, největší z pěti hromad plastového odpadu plovoucích v oceánu.

Limitovaná edice slunečních brýlí se bude vyrábět ve spolupráci s projektem The Ocean Cleanup, neziskovou nizozemskou ekologickou organizací, a je součástí snahy o udržitelné podnikání, uvedla agentura Reuters.

Brýle se budou vyrábět za použití recyklačního procesu, který umožňuje použití určitých plastů, jež se obvykle obtížně recyklují, a přeměňuje je na bezpečný materiál, uvedla firma.

Skvrna se nachází asi v polovině cesty mezi Havají a Kalifornií. Pokrývá odhadovanou plochu 1,6 milionu kilometrů čtverečních. To je oblast třikrát větší než Francie nebo více než 20krát větší než rozloha České republiky.

Brýle budou stát 199 USD (4600 Kč). Výroba limitované edice umožní vyčistit oblast odpovídající 24 fotbalovým hřištím, uvádí se v prohlášení.

"Doufáme, že poslouží jako další způsob, jak zvýšit globální povědomí o naléhavé potřebě odstraňovat plasty z našich vodních ekosystémů," řekl generální ředitel The Ocean Cleanup Boyan Slat. Generální ředitel Safila Angelo Trocchia dodal, že výroba brýlí dá plastu z oceánu druhý život.

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama