reklama

Kdo je Anna Wintour: Šéfku světové módy si předchází celebrity, návrháři i královna

Zásadním způsobem změnila nejen současnou podobu módních časopisů po celém světě, ale i fashion svět jako takový. Módní návrháři si ji předchází, stejně jako celebrity i aristokraté. Kdo je Anna Wintourová? Přezdívá se jí všelijak, nejčastěji Železná lady. Právě oslavila 70. narozeniny.

Prohlédnout grafiku
Foto: Profimedia.cz

Její další přezdívkou, která není daleko od pravdy, je "CEO celého světa módy". Natolik je vlivná, schopná i obávaná. Ale také je rozvedenou matkou dvou dětí. Ženou, která prožila před časem žhavou aféru, kvůli níž skončilo její manželství.

Málokterý žijící novinář se může pochlubit tím, že film o něm se stal součástí popkultury. Téměř každý však viděl film Ďábel nosí Pradu s Meryl Streepovou, která zde představovala postavu, jež byla vytvořena právě podle Anny Wintourové. Tak se šéfredaktorka amerického módního časopisu Vogue stala známou nejen mezi milovníky módy a kultury, ale stala se podobnou celebritou jako modelky, herečky nebo zpěvačky, které umisťuje na obálky periodika zbožně nazývaného "Fashion Bible".

Mikádo i skandály

Anna Wintourová proslula nejen svou prací, ale také vzhledem, který zůstává léta stejný. Jen málokdy sundává sluneční brýle a její účes je vždy rovně střižené mikádo s ofinou. To nosí už z dob dospívání. Sluneční brýle si nesundavá ani v místnosti, prý nechce, aby ostatní viděli její duševní rozpoložení nebo únavu. Když v roce 2003 bývalá asistentka Anny Wintourové Lauren Weissebergová napsala knihu Ďábel nosí Pradu, podle které o tři roky později vznikl stejnojmenný film, očekával se skandál. Weissebergová zde vykreslila postavu šéfové, která je chladná, všehoschopná, velmi arogantní a despotická. Wintourová si ale z filmu dodnes umí udělat legraci, což předvedla třeba ve videu 73 otázek šéfredaktorce Vogue.

Bez kompromisů

Říká se, že pokud by Anna Wintour byla mužem, tolik by se nediskutovalo, zda je protivná, arogantní, vyžadující perfektní výkon. U žen to společnost promíjí méně. Pravdou je, že pracovat s ní bude vyžadovat absolutní nasazení, což se pro éru mileniálů, kteří nechtějí jen dřít, ale také si užívat života, moc nehodí. I přesto je Anna Wintourová dodnes výjimkou, protože on-line kurzy o úspěchu v novinářském byznyse na platformě Masterclass jsou vyprodány právě díky dnešním mladým lidem.

reklama
reklama