reklama

Mocný strýc Kim Čong-una byl zřejmě popraven

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Soul - Donedávna vlivný strýc severokorejského vůdce Kim Čong-una, přezdívaný "šedá eminence z Pchjongjangu", byl možná ve čtvrtek popraven. V úterý to uvedla rozhlasová stanice Free North Korea, kterou provozují uprchlíci z KLDR v Jižní Koreji.

Severní Korea v pondělí mocenský pád Kimova strýce Čang Sen-teka oficiálně potvrdila. Byl místopředsedou Komise národní obrany a patřil mezi nejmocnější muže v zemi.  Severokorejská televize také ukázala snímky Čangova zatčení dvěma uniformovanými muži, které se údajně odehrálo na nedělním zasedání politbyra vládnoucí Korejské strany práce.

Podle rádia Free North Korea (Svobodná Severní Korea) byl ale sedmašedesátiletý Čang už ve čtvrtek popraven, spolu s několika svými blízkými spolupracovníky.  Fotografie v televizi z údajného nedělního zatýkání byly zfalšovány, tvrdí rozhlasová stanice.

Politbyro prý již dříve rozhodlo o popravě sedmi lidí, včetně Čanga a dalších vysokých armádních a stranických činitelů, konstatovalo rádio Free North Korea s odvoláním na informátory z Korejské strany práce.

Chystá vláda super úřad na sledování lidí? Je to klíč k řešení epidemie? | Video: Martin Veselovský, DVTV
reklama
reklama
reklama