reklama

Mezinárodní kritika rasismu v Česku

Praha - Úřady a policie v Česku nemají zájem nebo neumí vyšetřovat a trestat rasově motivované trestné činy.

Kritizována je především policie. Podle výroční zprávy Amnesty  International za minulý rok policie nemá zájem bránit trestným činům páchaných na Romech. V roce 2004 tak byly podle zprávy hlášeny další případy rasisticky motivovaných útoků a špatného zacházení s Romy
ze strany policie, včetně případů dětských obětí. Nadále byli Romové napadáni různými extremisty.

Rasismus mezi policisty?

Evropští úředníci, kteří zpracovávali zprávu poradního výboru Rady Evropy, zase poukázali i na to, že někteří z policistů jsou nesnášenliví, nepřátelští a někdy i násilní k příslušníkům menšin.

Policie se ale brání. Minulý rok zaznamenala pouze jeden trestný čin s rasovým podtextem, zabývala se také šesti stížnostmi, padlo jedno trestní oznámení.

Přes českými soudy navíc končí například podle zástupců Ligy lidských práv jenom malá část rasově motivovaných trestných činů. Kritizovány jsou také nízké tresty.

Mezi nejznámější případy z poslední doby patří  napadení romského studenta Obchodní akademie Marka Poláka. Toho v říjnu 2002 napadly v Praze Jakub Melničák, Filip Kousal, Robert Bouše a Tomáš Ovsenný a surově ho zbili. Polák měl po útoku otřes mozku, tržnou ránu na hlavě a pohmožděniny po celém těle.

Nejstaršímu z útočníků, tehdy devatenáctiletému Melničákovi, soud vyměřil tři roky vězení s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Jeho třem o rok mladším komplicům, kteří byli době činu mladiství, uložil podmíněné tresty vězení v délce 1,5 roku s odkladem na zkušební dobu dvou let. Otec napadaného mladíka rozhodnutí soudu tvrdě kritizoval a řekl, že očekával alespoň u nejstaršího z obžalovaných trest nepodmíněný. Podle něj soud nevzal vůbec v úvahu to, že útočníci mohli jeho syna zabít, protože ho povalili na zem a kopali do hlavy.

Už byli také mrtví

Při útocích, které mají na svědomí především příznivci hnutí skinhead, ale také umírali lidé. Už před čtrnácti roky zemřel po útoku v Klatovech dvaadvacetiletý Rom Emil Bendík. V roce 1991 v Jičíněvsi na Jičínsku utýral dvaadvacetiletý příslušník hnutí skinheads šestiletého romského chlapce.

V roce 1993 pak skupina skinheadů v Písku napadla Romy. Při útoku utonul v Otavě Rom Tibor Danihel. Před deseti roky čtyři pachatelé sympatizující s hnutím skinheads napadli Roma Tibora Berkiho v jeho bytě ve Žďáru nad Sázavou. Berki na následky zranění zemřel. Krajský soud v Brně odsoudil Zdeňka Podrázského za vraždu ke 12 letům vězení, ale
jeho čin nehodnotil jako rasově motivovaný. Vrchní soud ale v roce 1996 uznal rasový motiv a zvýšil tresty. A před čtyřmi roky ubodal na diskotéce ve Svitavách Roma Otu Absolona Vlastimil Pechanec. Ten dostal 17 let vězení za rasově motivovanou vraždu.

reklama
reklama
reklama