Mexičtí prezidentští kandidáti
Poslední průzkumy veřejného mínění podle agentury Reuters připisují třem nejsilnějším kandidátům poměrně vyrovnané šance: mezi třiceti a čtyřiceti procenty. Průzkumy stále vede kandidát levice López Obrador, který měl dříve na své protikandidáty daleko větší náskok.
Obrador si získal popularitu jako starosta hlavního města Mexika. Od doby, kdy z úřadu kvůli prezidentské kandidatuře odstoupil, ho začínají rivalové dohánět. Začal proto objíždět venkovské oblasti, v nichž nemá tak velkou podporu.
Na Obradora se dotahuje především kandidát pravicové Strany národní akce a pokračovatel současného prezidenta Vicenta Foxe Felipe Calderón.
Třetí ve výzkumech, Roberto Madrazo se bude snažit získat prezidentské křeslo pro svou Revoluční institucionální stranu, která vládla Mexiku od jeho vzniku v roce 1929 až do vítězství Vincenta Foxe v prezidentských volbách před šesti lety.
López Obrador
Člen Demokratické revoluční strany (PRD) kandiduje za Alianci pro dobro všech. "Je to typicky levicový politik, který slibuje sociální jistoty," uvádí Jakub Klepal z Asociace pro mezinárodní otázky. Obrador si získal popularitu jako starosta hlavního města rozšířením sociálních programů například pro důchodce.
"Není to radikální levičák typu Castra nebo Cháveze, je to spíš realista," říká Klepal. Je zastánce toho, aby se do ropného průmyslu nepouštěly zahraniční firmy.
Felipe Calderón
Kandidát pravicové Strany národní akce (PAN) bude podle Klepala pokračovat v politice současného prezidenta a spolustraníka Vincenta Foxe.
Je také nejvíce nakloněn spolupráci s USA. "Calderón je zastánce dohod o volném obchodu, bude se snažit dojednat status pro imigranty v USA. Není ani proti liberalizaci ropného sektoru."
Roberto Madrazo
Člen Revoluční institucionální strany (PRI) kandiduje za Alianci pro Mexiko. "Madrazo je temná postava mexické politiky. Jeho strana přešla od programu politického i ekonomického nacionalismu k liberalismu," říká Jakub Klepal. V polovině devadesátých let PRI prosadila dohodu o volném obchodu s USA a Kanadou, ale vrátila se k nacionalistické rétorice.
Podle Klepala mohou Madrazovi uškodit jeho podivné ekonomické aktivity, ale hlasy mu naopak může přinést silná základna PRI v některých mexických oblastech.