reklama

"Vypadni z mého domu," soud dal za pravdu italské matce, že nemusí živit dospělé syny

Žít s rodiči je pro mnoho dospělých velmi pohodlné. Jedné z italských matek ale došla trpělivost a obrátila se na soud, aby vystěhoval její dva čtyřicetileté syny, kteří se odmítali podílet na chodu domácnosti a nechali se živit.

Foto: Shutterstock

Dospělé děti nemohou neomezeně spoléhat na pomoc svých rodičů a na to, že mohou zůstat v jejich domě. Uvedl to soud v Itálii, který se zabýval žalobou na vystěhování, kterou podala pětasedmdesátiletá matka na své dva syny, kterým je 40 a 42 let. Soud rozhodl, že požadavek ženy, aby se synové vystěhovali jejího domu, je oprávněný a musí se tak stát do poloviny prosince, píše dnes italský tisk.

Spor se týkal trojice, která žije společně ve městě Pavia na severu Itálie. Matka podle tisku opakovaně naléhala na syny, aby si našli jiné ubytování. Když se výzvy nesetkaly s požadovanou odezvou, rozhodla se na potomky podat žalobu. V ní mimo jiné uvedla, že synové nepřispívají na společnou domácnost ani se nepodílí na úklidu a dalších pracích.

Soudkyně dala matce za pravdu. Podle ní právo synů nechat se hostit matkou v jejím domě není ospravedlnitelné vzhledem k jejich věku. Podle soudu totiž v italském právu není žádné ustanovení, které by dávalo plnoletému potomkovi právo bydlet v domě svých rodičů bez jejich souhlasu. Oba muži se podle rozsudku mají vystěhovat do dvou měsíců.

Podobné rodinné spory nejsou v Itálii výjimečné. Potomci v této zemi odcházejí z domu rodičů v průměru ve třiceti, ukazují údaje evropského statistického úřadu Eurostatu za rok 2022. Muži v průměru v 31 letech, ženy zhruba ve 29. Přitom průměr pro obě pohlaví je v Evropské unii 26,4 roku. Česká republika je s necelými 26 lety lehce pod unijním průměrem. Údaje nad 30 let vykazují kromě Itálie také Portugalsko, Slovinsko, Malta, Španělsko, Slovensko, Řecko, Bulharsko a Chorvatsko, kde je průměrný věk, kdy potomci odcházejí z domácnosti rodičů, mezi unijními zeměmi nejvyšší - 33,4 roku.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama