Málo sexu = stres, stres = málo sexu
Pryč od workholiků a osob s přemírou různých aktivit. Nejspíš tak jen maskují sexuální frustraci a neuspokojivý milostný život.
Pryč od workholiků a osob s přemírou různých aktivit. Nejspíš tak jen maskují sexuální frustraci a neuspokojivý milostný život.
Že sex snižuje stres a že málo sexu stres naopak zvyšuje, to není nic objevného. Doktor Ragnar Beer a další vědci z univerzity v německém Göttingenu pro svůj projekt Theratalk (složenina ze slov Therapie a Talk=hovor) podrobně zkoumali intimní život téměř 32 tisíc mužů a žen. Výsledek? Platí, že čím méně sexu máte, tím více práce si hledáte.
Jednou je fakt málo
Sexuálně deprivovaní lidé hledají náhradu za milostný život, a tak si berou stále více závazků a povinností. Výsledkem je ovšem - rostoucí stres.
Na nedostatečnou frekvenci sexuálního styku si přitom stěžovala více než třetina respondentů (35 procent žen a 36 procent mužů).
Ukázalo se přitom, že se problémy rostou především u těch, kdo se sexu věnovali maximálně jednou týdně.
Beerův tým zjistil, že 36 % žen, které mají sex jen jednou týdně, si vyhledává nové aktivity v práci, v domácnosti nebo ve společenských vztazích, aby nedostatek kompenzovaly.
Začarovaný kruh
Pokud jde o takto postižené jedince, žijící již v páru, je to ještě horší:* 45 procent mužů a 46 procent žen,* kteří se svým partnery udržují jen minimální počet intimních styků, léčí své libido tím, že si najde další závazky a úkoly.
Podle doktora Beera jde vždy o jednoznačně špatné rozhodnutí: práce navíc (nebo jiné aktivity, které ji nahrazují), jim rade další čas, jež by mohl být věnovat intimnímu životu.
Vzniká tak další negativní vliv na sexuální uspokojení a frustrace se dál prohlubuje. V takové slepé uličce
frustrace z původní sexuální abstinence postupně přerůstá ve stres a deprese.
"Sexuální frustrace vám brání ve schopnosti snížit váš stres," tvrdí psycholog a partnerský terapeut Beer.
Uvolněte se, prosím...
U mnoha lidí přítomnost stresu chuť na sex spolehlivě odbourá - což platí především pro ženy. U jiných lidí je tomu však opačně. Stres je pro ně jakýmsi afrodisiakem, navíc velmi zdravým, protože "odliv hormonů" je nejlepším způsobem, jak se zbavit napětí a stres odbourat.
Tomuto přístupu dává za pravdu i objev britských vědců, kteří zkoumali vliv kvality sexuálního života na zvládání stresových situací.
Na skupině mužů a žen se zkoumal vliv sexu na výšku krevního tlaku a a další fyziologické procesy, vznikající důsledkem stresu.
Výsledky potvrdily, že tyto hodnoty nejlépe ovlivňuje soulož. O něco horší to bylo s orálním sexem nebo s masturbací, a u lidí zcela bez sexu byly výsledky úplně nejhorší.