reklama

Obdivovala Sovětský svaz a bojovala za právo na potrat. Dnes je téměř zapomenutá

Luisa se narodila v Ratboři v roce 1885, v době, kdy ženy její generace mohly studovat jen na jednom gymnáziu v českých zemích, jen na některých fakultách vysokých škol, neměly volební právo a nesměly vycestovat do ciziny bez souhlasu manžela. Ona se stala na tu dobu radikální feministkou, která - přestože byla vdaná - kritizovala instituty rodiny a manželství. 

Českému historiku Stanislavu Holubci se během dvouletého výzkumu, jehož výsledkem je vydání knihy Nešťastná revolucionářka v polovině května, podařilo najít fotografii rodného domu Luisy Landové-Štychové, jedné z historicky prvních osmi československých poslankyň. Narodila se jako Aloisie Vorlíčková do rodiny majitele koloniálu a pekařství. 

Později si vzala rodné příjmení své babičky - Landová. "Tehdy byla móda, že si emancipovaná žena nechávala své rodné příjmení vedle příjmení manžela. Luisa ale nenáviděla svého otce, který propil její dům i rodinný obchod ve vesnici, kde se narodila. Navíc se jmenoval Vorlíček. Ani jméno Luisiny matky za svobodna - Karešová - neznělo tak pěkně. Její babička se jmenovala Landová, což bylo dost sexy společně se změnou z Aloisie na Luisu. Se jménem Aloisie Vorlíčková by se kariéra dělala asi hůře," říká Holubec o ženě, která celý život působila ve veřejném prostoru. 

Další zajímavé články

reklama
reklama
reklama