Lékárníci: Vakcíny nemáme, vina je na ministerstvu
Praha - Lékárny nemají vakcíny proti chřipce a dva týdny je podle šéfa lékárnické komory Lubomíra Chudoby mít nebudou.
Pak by mělo přijít zhruba 120 tisíc dávek, které již firmy lékárnám přislíbily. Lékárnice z polikliniky Budějovická řekla, že vakcíny podle sdělení firem možná nedostanou ani do konce roku. "Nedostatek vakcín stále přetrvává," potvrdil Chudoba. Podle něj za to může Ministerstvo zdravotnictví.
Hlavní hygienik Michael Vít objednal letos pro potřeby hygienických stanic čtvrtinu množství, které šlo do republiky v předchozích letech. Obvykle to bylo 500 dávek, letos jen 120 tisíc.
V Česku se totiž od letoška změnil systém očkování, a tak Vít předpokládal, že si potřebné vakcíny pro své pacienty objednají praktičtí lékaři přímo.
Problém? Vysoká poptávka
"Výpadek v dodávkách vakcíny řešíme," řekl první náměstek ministerstva zdravotnictví David Rath, který si situaci nechává analyzovat. Problémem je extrémně vysoká poptávka po očkování, která se nedala očekávat. Za to podle Ratha může i to, jak chřipku popisují médie - směšují běžnou chřipku s ptačí. "Řada lidí z toho pochopila, že hrozí ptačí chřipka a mohou se chránit očkováním, což není pravda," řekl.
K problémům přispěla i změna, kdo za očkování platí. Dosud to bylo ministerstvo, od letoška ho hradí vybraným skupinám pojišťovny, což jim bere peníze. Rath vítá, že počet očkovaných v Česku stoupá, obává se ale, že pojišťovnám budou chybět peníze na léčbu vážných pacientů. "S panem hlavním hygienikem hledáme řešení," dodal.
Vakcína mířila jinam
Chudoba ministerstvu vytkl, že mu tři čtvrtě roku trvalo, než si s lékaři, hygieniky a zdravotními pojišťovnami vyjasnilo, že praktici mohou psát vakcíny na recept a že je pojišťovny vybraným skupinám obyvatel uhradí. "Mám zprávu od několika firem, že následkem otálení je to, že významnější množství vakcíny předaly na jiné trhy," řekl.
Chudoba zkritizoval mediální práci ministerstva, které podle něj nedokázalo zabránit panice obyvatel z očekávané ptačí chřipky. "Situaci mělo ministerstvo od počátku lépe vysvětlovat a více uklidňovat, tak jak to činí v posledních dnech," řekl.
Vít dnes novinářům řekl, že ohrožení lidí ptačí chřipkou "je velmi nízké". Od roku 1997 zdravotníci sledují výskyt ptačí chřipky v jihovýchodní Asii a nikde na světě nebyl potvrzen přenos mezi lidmi. Onemocnělo 118 lidí a 61 zemřelo, uvedl.