reklama
 

Kvůli brazilskému MS teče hodně krve, strach má i Pelé

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - V jednu velkou a děsivou noční můru se zatím mění příprava fotbalového mundialu, který přesně za půl roku odstartuje na brazilské půdě. Země fotbalu zaslíbená odevzdaně přijímá jednu ránu za druhou. Hrozby teroristů realizované brutálními vraždami, protesty obyvatel, mrtví dělníci, velké zpoždění při stavbách stadionů, násilí, prostituce. Není divu, že obavy z fatálního průšvihu má den před slavnostním losem šampionátu i největší brazilská fotbalová legenda, slavný Pelé.

„Máme starosti, hrozí nám velký problém," říká dlouhodobě modla „kanárků". Pelého trápí násilí, nedokončené stadiony, špatná letiště i plánovaný nálet prostitutek na Sao Paulo. A není sám, kdo má zlý pocit. K ostré kritice se nedávno přidal také Romário.

Mistr světa z roku 1994 vyzývá k protestům obyvatel kvůli obrovským investicím. „Nejsem proti pořádání šampionátu, ale ne za takové částky. Brazilští občané si nezaslouží, aby byly jejich peníze takhle zjevně znásilňovány," hřímá současný kongresman. „Jsem rád, že nějaké demonstrace už proběhly a doufám, že lidé dají při šampionátu jednoznačně najevo, co si myslí," vyzývá Romário.

Co však odpůrcům MS vadí nejvíce, je násilí. Brazílie je na předních pozicích ve světové statistice v počtu vražd. Spousta z nich navíc souvisí s fotbalem. Z údajů policie vyplývá, že od roku 1988 bylo v jihoamerické zemi spácháno více než 150 vražd, jejichž společným jmenovatelem byl tamní nejpopulárnější sport.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama