Kvalitní dřevěná podlaha v kuchyni je základ
Ať se nám to líbí nebo ne, trávíme v kuchyni spoustu času. U sporáku nebo jídelního stolu, vždy bychom se měli cítit pohodlně a komfortně. Důležitá je už sama podlaha, protože určuje náladu místnosti i pohodlí, jaké pak máme u vaření.
Nejvhodnější podlaha do kuchyně
Při zařizování kuchyně bychom měli podlaze věnovat adekvátní pozornost. Ačkoli se nabízí řada alternativ, na prvním místě budeme asi všichni uvažovat o dřevě, eventuelně dlažbě.
Dlažba je v kuchyni oblíbená proto, že jí neublíží žádná vylitá tekutina a také proto, že se dobře uklízí a s léty nemění vzhled. Je však studená a tvrdá, pro dlouhé stání nepohodlná. Dřevěná podlaha je mnohem teplejší, dělá prostor útulný a domácký. V bytech, kde je kuchyňský kout součástí obývacího pokoje bychom navíc chtěli, aby byla podlaha stejná jako v obývací části.
Dřevo na podlaze není ničím méněcenné, jen musíme správně zvolit druh a povrchovou úpravu. Dobře se hodí tvrdá dřeva tropických stromů nebo u nás dobře dostupný dub. U třívrstvých dřevěných podlah si můžete vybírat mezi mnoha druhy povrchových úprav, dejte tedy přednost tvrzenému laku před olejovaným povrchem.
Kombinace dřevo + dlažba
Skvělé řešení je kombinace obou podlahových materiálů. V exponovaných částech kuchyně kolem dřezu, sporáku a pultu přípravy může být dlažba, na kterou plynule navazuje dřevěná krytina z jídelní části. Jde o funkční a estetické řešení, kterým se na první pohled vymezí pracovní a jídelní zóna místnosti.
Podlahové topení
Kdo má v domě možnost instalovat podlahové topení, má zkrátka štěstí a měl by toho využít. Jde o komfortní způsob vytápění, který okamžitě oceníte. Příjemné a trvalé teplo od nohou, rovnoměrné prohřívání místnosti a levný provoz jsou hlavní benefity. V kuchyni se pak v některých případech obejdete i bez radiátoru a to je skvělé jednak z estetických důvodů a jednak pro úsporu místa.
Jak na úklid a údržbu
Dřevěná podlaha nesmí zůstat dlouho mokrá, proto všechny vylité tekutiny ukliďte z podlahy hned. Jinak stačí podlahu stírat vlhkým mopem, silnější znečištění snadno odstraníte za pomoci koncentrovaných přípravků na lakované podlahy. Vždy je lepší raději používat prostředek doporučený výrobcem, než obyčejný čistič z drogerie. U lakovaných podlah je to v podstatě vše, víc nebude třeba. Olejovaná podlaha, pokud se pro ni rozhodnete, má své vlastní úklidové prostředky, s odlišným chemickým složením a musí se čas od času napustit olejem pro obnovení sametového vzhledu a původních vlastností. Jednou za čas je doporučeno podlahy ošetřit ochranným čističem, který odpuzuje nečistoty.
U stolů a židlí podlepte nohy filcovými podložkami, které zamezí poškrábání podlahy při častém posouvání na podlaze.
Dlažba je chemicky netečná a lze ji vytírat prakticky jakýmkoli odmašťujícím přípravkem. Jediný problém představují spáry, které se časem ušpiní. Můžete k jejich čištění použít například Savo, které dezinfikuje a bělí, ale pozor, dřevěná část podlahy by se Savem neměla přijít do kontaktu.