reklama

Kupujete novou TV? Proč vás má zajímat 4K a HDR?

Společně s prudkým rozvojem zobrazovacích technologií a s tím spojené často se měnící nabídky nových zařízení se neustále setkáváme s novými termíny a pojmy, které pro nás mohou být nesrozumitelné. Víte, co znamenají zkratky 4K a HDR?

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Označení 4K a HDR by pro vás měla být vodítkem při hledání toho správného televizoru. 4K, nebo také Ultra HD, označuje nejvyšší možné rozlišení obrazu (4836×2160 obrazových bodů), které se rovná čtyřnásobku známého Full HD. Výhodou vysokého rozlišení je možnost umísit do menšího prostoru i velkou úhlopříčku TV . V kombinaci sledování filmů ve 4K rozlišení pak nabízí zcela nový rozměr.

Vzdálenost, ze které pozorujete svůj UHD televizor, by měla být v závislosti na úhlopříčce následující:

Úhlopříčka

Vzdálenost

65" (163 cm) 

2,7 m

55" (138 cm)

2,4 m

49" (123 cm)

2,1 m

40" (100 cm)

1,6 m

Technologie HDR - neboli česky "vysoký dynamický rozsah"- zase zajišťuje, že se vám barevnost scény zobrazí přesně podle záměru autora. Díky ní uvidíte zřetelně veškeré detaily v temných scénách, i naopak v těch vysoce jasných.

Kromě toho byste se měli také zaměřit na hodnotu svítivosti, která je uváděna v nitech. Tato hodnota by měla být minimálně 1 000, abyste měli možnost užít si jasné barvy i za denního světla. Například řada prémiových televizorů Samsung QLED vám zprostředkuje svítivost až 2 000 nitů.

Uvažujete-li současně nad nákupem Blu-ray přehrávače, pak se též vyplatí pořídit 4K přehrávač, abyste plně využili potenciál svého nového televizoru. Díky propojení přes kabel HDMI 2.0 bude mít přehrávaný 4K obsah až 4krát jemnější obraz než u současných Blu-ray přehrávačů, a na vlas shodný s realitou. Zároveň tento model dokáže zvýšit kvalitu veškerého vašeho obsahu téměř až na UHD úroveň, a tak si i ve starších snímcích najdete nové, dosud nepostřehnutelné detaily. 

Distribuci filmů ve formátu 4K UHD Blu-ray se začal věnovat nejsilnější vydavatel filmů na fyzických nosičích, společnost Bontonfilm. Máte tak už nyní k dispozici filmy s nejvyšším rozlišením i v češtině a nadále budou vycházet nejen novinky, ale i starší oblíbené hity, například série Rychle a zběsile.

Televizory QLED získaly díky svým prémiovým vlastnostem certifikaci ULTRA HD PREMIUM udělovanou UHD aliancí jen takovým produktům, které dosahují nebo přesahují přísné výkonnostní úrovně 4K rozlišení, HDR a zobrazení širokého barevného spektra.

Tak hnusný projev jsem nezažil. Babiš o téhle zemi neví vůbec nic, říká Pithart | Video: Linda Bartošová, Pavel Švec, Video

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama