Kremace zvířat jako běžná součást života
V roce 2003 vzniklo v Brně první krematorium zvířat na území České republiky. Od té doby uplynula spousta času a pohřbívání domácích mazlíčků v krematoriích se stalo naprosto běžnou součástí koloběhu života zvířat. Důsledkem těchto změn bylo v roce 2020 úspěšné dokončení třetí etapy rozšíření brněnského krematoria a umístění druhé kremační pece.
Na nedostatek zákazníků si dnes brněnské zvířecí krematorium rozhodně stěžovat nemůže. Zájem je tak velký, že bylo zapotřebí již potřetí rozšířit kapacitu. Zároveň proběhla i rozsáhlá rekonstrukce objektu, takže zázemí je dnes opravdu moderní. I v tak těžkých chvílích, jako je ztráta někoho blízkého, nabízí brněnské krematorium zvířat vysoký komfort. Plocha 250m2 skýtá kvalitní sociální zázemí, několik kanceláří, moderní místnosti pro klienty, showroom s produkty, smuteční síň a technické zázemí.
"Majitelé mazlíčků, kteří u nás ještě nikdy nebyli, občas očekávají nějakou zašlou fabriku v průmyslovém areálu, ale realita je velmi překvapí. V zásadě se jedná o novostavbu v čistém a moderním prostředí," říká Adam Voňavka, ředitel brněnského krematoria. Před samotným krematoriem se nachází tzv. rozptylová loučka, která je lemována vzrostlými stromky. Zde si někteří zákazníci sami rozprašují popel z mazlíčků, pokud si jej nechtějí odnést domů. "Letos bychom chtěli tuto loučku zvelebit, spolupracujeme se zahradním architektem a plánujeme i vytvoření malého jezírka. Tato loučka je přístupná non-stop, navštívit ji je tedy možné kdykoliv," dodává Adam Voňavka.
Celý proces kremace zvířete je podobný lidskému pohřebnictví, rozdílný je však rozsáhlý výběr možných služeb. Kromě převozu těla z domácnosti do chlazené místnosti, který je obvyklý i u lidských nebožtíků, je možné si objednat celou řadu autentických upomínkových předmětů. Zákazník si může zakoupit zarámovaný odlitek tlapky, šperky s popelem zvířátka, křišťálové pamětní sklo, jež rovněž obsahuje popel, nebo dokonce i diamant. Samotné urny jsou vyráběny v moderním a estetickém stylu, nechybí mezi nimi ani model od Swarovski. "Zní to asi jako fráze, ale naprostou prioritou je u nás vysoce profesionální přístup k zákazníkovi. Za službu, kterou si u nás zaplatí, musí dostat to nejcitlivější zacházení. Jsme tak trochu psychologové, každý člověk na smrt reaguje jinak a my tomu musíme vždy přizpůsobit své vystupování," vysvětluje Adam Voňavka.
Podobně jako v lidském krematoriu je možné se před samotným zpopelněním se zvířátkem ještě rozloučit. Krematorium zvířat Brno si nechalo na zakázku vyrobit speciální katafalk, který je ze všech stran podsvětlený. Zvíře je na něm pak v otevřené rakvi uloženo do saténové výstelky s polštářkem, dekou a květinami.
"Zvířátka nachystaná pro rozloučení pak vypadají opravdu nádherně a jsme hrdí, že něco takového umíme nabídnout. Loučit se k nám jezdí celé rodiny. Také dbáme na jasnou transparentnost celého procesu. Ve smuteční místnosti jsme nechali vybudovat velké okno, kterým pak klienti mohou sledovat samotný proces kremace. Toto je zcela autentický zážitek a nabízíme jej klientům zdarma, nemusíte mít ani objednané rozloučení," podotýká Adam Voňavka.
A cena? Ve srovnání s náklady na chov zvířete nikterak vysoká. Kolik zákazník za základní služby zaplatí, je odlišeno podle váhy zvířete. Cena se samozřejmě vždy odvíjí od toho, co si majitelé mazlíčků přejí. Ale obecný průměr se pohybuje okolo pěti tisíc korun. "Snažíme se držet rozumné ceny, ve srovnání s lidským pohřebnictvím jsme násobně levnější. Měsíčně u nás proběhne přes dvě stě kremací, a i to je pro nás důkaz, že jsme dostupní téměř pro každého", uzavírá Adam Voňavka.