reklama
 

Skoncujte se suchými rty a najděte ten správný odstín rtěnky

Zdánlivě to vypadá, že je péče o rty banalita, ale aby vypadaly skutečně hebce, jako stvořené k polibku, stojí to "slušné" úsilí.

Foto: Thinkstock

Všechno začíná u stravy, a tak pokud vám rty často praskají a k hebkosti mají opravdu daleko, přidejte do jídelníčku vitamín B. Najdete ho třeba v rybách nebo listové zelenině. Další péče pak už především závisí na pravidelnosti. Udělejte si čas aspoň jednou týdně na "větší údržbu". 

Medem k hebkosti

Rty potřebují peeling, který stejně jako u zbytku těla odstraní odumřelé kožní buňky. A právě u rtů je efekt docela výrazný. Peeling si vyrobte klidně samy doma, stačí vám k tomu jen třtinový cukr – asi jedna lžička – trocha medu a kapka olivového oleje. Vše dobře promíchejte a pak rty jednou týdně pěkně "opilujte". Jemně roztírejte peeling, nejlépe několik minut a pak dobře smyjte.

Koneckonců i samotný med je pro rty zázrakem: Jestli trpíte na větší vysušování, poté co se večer odlíčíte, natřete je trochou včelího medu pro regeneraci. Překvapí vás, jak tahle jednoduchá procedura zacelí prasklinky a dodá rtům výživu.

Balzám jako základ

Dalším krokem je dobře zvolená kosmetika. Balzám je nezbytností, kterou bychom měly mít pořád při sobě. Teď na začátku léta by měl obsahovat dostatek hydratačních složek, a pokud trávíte na sluníčku hodně času, pak i ochranný sluneční faktor. Dobré určitě je, když obsahuje bambucké máslo, propolis a také vzácné oleje jako je třeba arganový nebo jojobový, ale také extrakt z aloe vera nebo heřmánku (na heřmánek si ale dávejte pozor, pokud jste alergik).

Balzám aplikujte přiměřeně, je dobré ho mít pořád u sebe, ale také si na něm nevypěstovat závislost, která nás nutí rty mazat každou minutu. Zbytečně je tak navyknete na přehnanou péči a když ji chvilku nebudete dodržovat, budou mít tendenci k vysoušení a praskání, takže všeho s mírou.

Rtěnky i lesky

Co se rtěnek, lesků nebo jejich kombinací týče, i tady je dobré dát si pozor, aby obsahovaly dostatek hydratačních látek, které rty zvláčňují. Před aplikací rtěnky použijte nejprve výše zmíněný balzám. Nechte ho pár minut působit a na ošetřené rty naneste rtěnku.

Pokud se vám rty vysušují hodně, buďte obezřetnější s matnými rtěnkami, které sice vypadají skvěle, ale opticky díky nim rty působí ještě vysušeněji. Nejlepší jsou krémové rtěnky s hydratační složkou. V létě působí krásně pigmentové, gelové rtěnky, které působí i jako balzám a nevysušují.

Nebojte se barev

I barva rtěnky je důležitá, obecně platí, že ke světlým odstínům pleti se lépe hodí barvy světlé – jako je růžová, brosková nebo medová. K tmavším odstínům zase více pasují tmavé barvy, třeba rudá, sytě růžová nebo fialová. Není to samozřejmě podmínkou, protože rudou rtěnku by měla mít ve výbavě každá z nás, ale přinejmenším při denním líčení není špatné se těmito pravidly inspirovat.


Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama