reklama
 

Pigmentové skvrny ubírají krásu: K jejich odstranění však krém nestačí

Trápí vás pigmentace, ať už na obličeji, nebo na těle? Naučte se, jak se před vznikem nežádoucích skvrn chránit, prevence je v tomto případě moc důležitá. A když už se nějaká nedokonalost objeví, zbavte se jí. Mazat se krémem ale samo o sobě stačit nebude.

Foto: iStock

Pigmentové skvrny trápí řadu z nás, na věku vůbec nezáleží. Často se s nimi potýkáme třeba na podzim, kdy se nám po horoucím létě začínají na kůži objevovat zvláštní tmavé útvary. Časté jsou ale i v těhotenství nebo po hormonální antikoncepci. Co dělat, když už pigmentové skvrny máme?

Nejdříve musíme určit, o jakých pigmentových skvrnách se bavíme, ne všechny jsou si rovny. Pigmentové skvrny mohou být vrozené, aneb znaménka, či získané, což je pigmentace sluneční, stařecká a melasmata.

Hormonální antikoncepce a těhotenství

Melasma se nacházejí nejčastěji v obličeji a na horním rtu a jde o rozsáhlé mapovité skvrny. Nejčastěji vznikají jako důsledek užívání hormonální antikoncepce či těhotenství. "Jejich řešení je poměrně svízelné," říká Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl a pokračuje: "Na prvním místě se aplikují bělící krémy, které vstupují do metabolismu tvorby pigmentu.

Další variantou je chemický peeling, který vede k regeneraci pleti, zlepšení její struktury, hydratace, zmírnění projevů akné a barevnému sjednocení. Pomocí chemického peelingu narušujeme povrchové vrstvy kůže, následně dojde k jejich odloučení a navození regenerace kožního povrchu. Dnes je nejvíce používaný chemický peeling pomocí kyseliny glykolové (je nejbezpečnější) a dále se může přivrstvovat pro větší účinek kyselina citronová (podporuje bělení), kojová (vhodná pro mastnou pleť, akné) a mandlová. Na očištěnou pleť se aplikuje rovnoměrně kyselina glykolová v koncentraci od 30%-70%. A podle toho jak hluboký peeling děláme, tak na takovou reakci čekáme, ale vždy bude alespoň lehký erytém a následně lehké olupování povrchních vrstev pokožky. Poté několik dní aplikujeme zklidňující krém s panthenolem. Chemický peeling nelze provádět v letních měsících, v těhotenství, a pokud užíváme některé druhy léků, též je vhodné oznámit lékaři, zda nemáte sklon k tvorbě keloidních jizev a zda netrpíte na herpes simplex. Chemický peeling je vhodné několikrát opakovat ve 14 denních intervalu ideálně 4x - 6x."

Jak na pigmentaci sluneční a stařeckou

Pigmentace sluneční a stařecké se nacházejí nejčastěji v oblasti obličeje, nebo na hřbetech rukou. Obě tato místa jsou dost viditelná, a proto nás často trápí. "Jednou z možností při odstraňování pigmentací je IPL (intenzivní pulsní světlo). Samotný světelný zdroj vydává záření, které se filtruje ve vyměnitelných hlavicích a podle navolení koncovky se světlo vstřebává v cílových strukturách, jako je nepravidelná povrchová pigmentace dokonce i hormonálně způsobená. Pulsní světlo je vzhledem ke své šetrnosti indikováno na prvním místě. I když je IPL oproti laserům většinou šetrnější, rychlejší, s menším rizikem komplikací a kratší dobou rekonvalescence, nedokáže vždy nahradit laser co do účinnosti a kýženého efektu se často dosahuje až několikanásobným opakováním," říká dermatoložka Jitka Chaloupecká.

Dále taky dodává, že nejúčinnějším laserem k odstranění stařecké a sluneční pigmentace je Q-switched alexandritovým laser, jehož přesně cílený paprsek rozmělní pigment na drobné částečky a ty jsou pak odplaveny pryč. "Zákrok je mírně bolestivý, přirovnává se ke štípnutí gumičkou. Hojení ošetřeného místa probíhá přes povrchové stroupky cca 10 dní," říká Jitka Chaloupecká.

Nejdůležitější je prevence

Samozřejmě nejjednodušší způsob, jak na pigmentaci, je prevence. Předcházet pigmentovým skvrnám se dá důslednou ochranou, a to pomocí účinných krémů s vysokým SPF faktorem 50.

Náprsenka dokonale kopírující každou křivku. Zendaya ohromila na cenách kritiků | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama