reklama

6 nejčastějších mýtů o vráskách: Kterým věříte vy?

Používáte drahé krémy na pleť, poctivě pijete a vrásky stále přibývají? Přestaňte věřit těmto mýtům.

Foto: iStock

S přibývajícím věkem se vrásky objevují čím dál víc a my začínáme hledat způsoby, jak tento proces stárnutí zvrátit. I proto je téma vrásek opředeno různými mýty a "zaručenými" informacemi o jejich vzniku a odstranění.

Kterým "zaručeným" informacím byste měli přestat věřit?

Čím dražší, tím lepší

Ani drahé krémy vám vrásky nevygumují. Často investujeme nemalé částky do různých krémů a sér, protože si myslíme, že vysoká cena znamená zaručený výsledek. Krémy se samozřejmě kvalitativně liší, ale stejně jako třeba u potravin je nejdůležitější složení. I levnější krém z drogerie může mít skvělé účinky. 

Obecně je v souvislosti s vráskami dobré používat přípravky s obsahem retinolu, který je jejich velmi účinnou složkou. Jedná se o antioxidant, který dokáže zmírnit negativní působení volných radikálů, jež způsobují stárnutí pokožky.

Strava nás nezachrání

To, že na stravě vůbec nesejde, co se vzniku vrásek týče, je velký mýtus. Naopak, strava a životní styl mají obří vliv. Například vysoký obsah cukru podporuje a zrychluje stárnutí celého těla a naopak přísun potravin bohatých na antioxidanty dokáže proces stárnutí zpomalit. Pokud navíc kouříte a pijete alkohol, dost možná na sobě pácháte nevratné změny.

Nesměj se, nebo budeš mít vrásky

"V žádném případě nechci, aby se lidé přestali usmívat. Mezi mými klientkami je hodně takových, které si vějířky kolem očí samy přejí zachovat jako známku toho, ze se rády usmívají," komentuje nesmyslný mýtus dermatoložka Lucie Mansfeldová z Perfect Clinic. Vrásky v obličeji mohou vznikat ale i z častého mračení či z jakýchkoliv mimických grimas, mezi které patří i mluvení.

Dermatoložka Lucie Mansfeldová radí, že nejlepší prevencí je dostatečná UV ochrana pleti. Dále říká, že pokud vás přece jenom už trápí vrásky způsobené grimasami, můžete je zmírnit například injekční aplikací botulotoxinu, který na dobu pár měsíců ochromí funkci mimického svalu - používá se jen do těch partií obličeje, kde ztráta mimiky nevadí - například mezi obočím či na čele, anebo kyseliny hyaluronové, která propadlinu, například v oblasti nosoretních vrásek, naopak velmi dobře vyplní. Injekčními výplněmi v kombinaci botulotoxinu a kyseliny hyaluronové se dá obličej dočasně, ale opakovaně tvarovat, a tím pádem omladit.

Tvorba vrásek je dědičná

Geny hrají určitou roli, ale nejsou všechno. Rozhoduje například množství melaninu, pigmentu, který dodává pleti barvu a ovlivňuje, jak naše pokožka reaguje na slunce. Lidé se světlou kůží jsou obvykle citlivější na poškození sluncem, které způsobuje předčasně stárnutí pokožky. 

Pití vody vrásky vypne

Je pravda, že dostatečný přísun vody pokožku hydratuje. Hlavně pro suchou pleť je větší přísun tekutin žádoucí. Ale neznamená to, že vám voda vrásky vypne či pomůže při vzniku hlubokých vrásek. K hydrataci pleti zevnitř pomůže kyselina hyluaronová, ta na sebe totiž dobře váže vodu a dokáže tak rozjasnit i starší unaveně vypadající pleť. 

Mastná pokožka rovná se žádné vrásky

Lidé s mastnější pletí mají díky více mazu v pleti menší sklon k tvorbě prvních vrásek, to je určitě pravda. Ale neznamená to, že se jim vrásky úplně vyhnou. Například ty okolo očí nemají nic společného s mazem v pokožce. Pro snížení produkce mazu se doporučuje chemický peeling, mikroneedling a správná volba kosmetiky. 

Na odstranění vrásek obecně je u mastné pleti možné použít stejné metody jako u jiného typu pleti: aplikaci botulotoxinu, injekční výplně kyselinou hyaluronovou a ošetření plazmou nebo laserem.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama