10 rad, jak vypadat dobře na fotkách
Všem to na fotkách sluší, jen vaše portréty jsou pořád takové nijaké? Víme, co s tím.
Zelenáte závistí, když vidíte své kamarádky a známé, jak neustále přidávají na Facebook či Instagram fotky, na nichž vypadají jako hotové modelky, zatímco vaše portréty jsou pořád takové nijaké? Od stejné dokonalosti vás dělí jen deset kroků.
V první řadě se přestaňte trápit myšlenkami, že když vaše známé vypadají na fotkách lépe než vy, pravděpodobně jsou i ve skutečnosti krásnější. Mnohem pravděpodobnější je, že jen znají ty správné triky a jednoduše vědí, co na fotce vypadá dobře. A teď to konečně zjistíte i vy. Tady je návod…
1) Zjistěte, proč vám to nesluší
Podrobně si prohlédněte vaše fotky a fotky kamarádek, o kterých si myslíte, že jim to na fotkách sluší. V čem je rozdíl? Nejsou vaše fotky moc tmavé? Rozmazané? Focené příliš zdálky, nebo naopak až příliš zblízka? Nebo třeba zespodu, takže máte nohy obra a hlavičku jako lentilku? Máte moc přivřené oči, žádný, anebo přehnaný úsměv? Když problém pojmenujete, budete příště vědět, čeho se vyvarovat.
2) Najděte svou hezčí tvář
Skoro žádný obličej nevypadá z obou stran úplně stejně. Z průzkumu společnosti Nikon vyplývá, že za přitažlivější se většinou považuje levá tvář, ale nemusí to být pravidlem. Pokud si nejste jistá, z které strany vypadáte lépe, odličte se, stáhněte vlasy pryč z obličeje a nechte se od někoho vyfotit z obou stran - jednou s vážným výrazem, podruhé s lehkým úsměvem a výsledné fotografie potom porovnejte, případně se poraďte s přáteli. A pak už je jasné, kterou stranou tváře se budete stavět k objektivu. Velmi dobře funguje, když hlavu natočíte zhruba do tří čtvrtin, aby vynikla hloubka vašich rysů.
3) Naličte se o trochu víc
Pokud víte, že se na akci, kam se právě chystáte, bude hodně fotit, přidejte během příprav trochu víc make-upu. Sjednoťte pleť, korektorem zahlaďte skvrnky, oči zvýrazněte linkami, rty rtěnkou, obočí tužkou a tváře vytvarujte a opticky zúžete tvářenkou. Pokud používáte rozjasňovač, ujistěte se, že se na fotkách nepromění v bílé fleky, což se dost často stává a nedávno na to doplatila i taková kráska a profesionálka jako je Angelina Jolie. Ještě horší je v tomhle ohledu transparentní pudr, který se na tváři sice sladí s barvou pleti, ale na fotkách bude stejně bílý, jako byl v krabičce.
4) Najděte perfektní pozadí
Může vám to slušet sebevíc, ale když se necháte zvěčnit v příliš tmavém prostředí, či před ošklivým pozadím, výsledný efekt nebude nic moc. Dejte si proto pozor na to, co se při focení nachází za vámi. Pozadí by nemělo být výraznější než vy, nemělo by se barevně tlouct s vaším oblečením. Za ideální je považované bílé pozadí, které rozzáří vaši pleť a navíc pomůže fotoaparátu snadněji najít barevnou rovnováhu. Pozor si dejte také na světlo. Nikdy ho nesmíte mít nad hlavou, vytvářelo by nepěkné stíny v obličeji.
5) Nestůjte v pozoru
Nejvíc ze všeho ale stejně záleží na vašem výrazu a vašem postoji. Nikdy nestůjte strnule v pozoru, když už nic jiného, alespoň dejte nohy křížem, hned to bude působit přirozeněji. Vyzkoušet však můžete i osvědčenou hollywoodskou pózu: Natočte se bokem (když už teď víte, jestli vypadáte lépe zleva nebo zprava), dejte si ruku v bok a hlavu natočte mírně směrem k objektivu. Je to sice už takové "foto klišé", ale funguje to.
6) Usmívejte se
Civilní fotky většinou vypadají lépe, když se na nich usmíváte. Na druhou stranu nic se nemá přehánět, takže se smějte tak, aby první, co člověk na fotce spatří, nebyly vaše zuby nebo mandle. Při úsměvu opřete jazyk o zadní stranu horních zubů, pomůže vám to udržet přiměřený úsměv. Dobře funguje, když se doopravdy něčemu smějete, zkuste tedy při focení šprýmovat s fotografem, nebo si alespoň vzpomenout na nějaký vtipný moment. A jestli na všech fotkách "spíte", před focením zavřete oči a otevřete je přesně v okamžiku zmáčknutí spouště.
7) Rozlučte se s druhou bradou
Dvě brady nejdou s hezkým portrétem příliš dohromady. Takže až na vás zase někdo namíří fotoaparát, zkuste opticky prodloužit krk tím, že bradu mírně zvednete a namíříte ji trochu dopředu. Druhá brada se tak hezky roztáhne a nezbudou po ní ani památky. Naopak zapomeňte na rádoby smyslné a hluboké pohledy zespoda, které vás nutí vystrkovat čelo a naopak bradu tisknout ke krku. Už při těch slovech se ze spodní části vašeho obličeje stává Miloš Zeman.
8) Inspirujte se
Jestliže si pořád nejste jistá, jak se při focení stavět, tvářit, nevíte, kam s rukama, co s nohama, prolistujte pár módních časopisů a inspirujte se jak uměleckými fotografiemi, tak těmi z červeného koberce. Pózy celebrit si pak ve volných chvílích klidně můžete zkoušet doma před zrcadlem. Alespoň si na ně zvyknete a při fotografování se pak nebudete cítit hloupě nebo nepřirozeně.
9) Dejte si víc šancí
Ani nejlepší fotograf na světě většinou nepořídí kýženou fotku hned na první pokus. Dopřejte si tedy více pokusů a poproste toho, kdo vás fotí, ať to pro jistotou zmáčkne několikrát. Vy přitom můžete zkusit několik různých výrazů, a můžete si vybavit všechny chyby, které právě teď nemáte dělat, takže natočit tvář, brada nahoru, ruka v bok, nohy křížem…
10) Nainstalujte správnou aplikaci
Na rodinné výlety asi nevozíte profesionálního fotografa (tedy pokud s nějakým nežijete), a tak co nezvládne ruka amatéra, může zachránit správný filtr, díky němuž fotky získá jistý umělecký nádech. Kromě klasických aplikací na úpravu fotek pomocí filtrů a dalších funkcí jako je třeba Snapseed, Camera+ nebo Fotor si ale klidně i do mobilu můžete nainstalovat něco jako Photoshop. Například aplikace Facetune je přímo určena k tomu, abyste v ní snadno a rychle vyretušovali drobné nedostatky na vaší tváři.