reklama

Kraje chtějí svůj zákon o nemocnicích

Praha - Šéfové krajských samospráv chtějí ještě do voleb předložit poslancům vlastní návrh zákona o neziskových nemocnicích.

Hejtmani v čele s Evženem Tošenovským (vpravo) přichází na schůzku s ministrem Rathem.
Hejtmani v čele s Evženem Tošenovským (vpravo) přichází na schůzku s ministrem Rathem. | Foto: ČTK

Poslaneckou verzi normy, kterou za podpory ministra zdravotnictví Davida Ratha prosazují ČSSD a KSČM, totiž hejtmani považují za neopravitelnou.

"Proto nemá smysl pokoušet se ve sněmovně prosadit dílčí připomínky," uvedl po dnešním jednání Rady Asociace krajů středočeský hejtman a místopředseda asociace Petr Bendl (ODS).

K předkládání připomínek k zákonu vyzval kraje před deseti dny právě Rath.

"Nemá cenu opravovat auto, kterému chybějí základní součástky, musíte postavit auto nové," kontroval dnes pražský primátor Pavel Bém (ODS), když vysvětloval, proč regiony odmítly dávat připomínky ke sporné předloze zákona.

Dolní komora o ní má rozhodnout na schůzi, která začne v úterý. V případě, že ji parlament schválí, se kraje chtějí obrátit na Ústavní soud.

Dnes sice hejtmani oznámili, že do voleb předloží vlastní návrh zákona, i kdyby ale předlohu poslali do parlamentu třeba již příští týden, zákonodárný sbor už ji do červnových voleb s největší pravděpodobností stejně nestačí projednat.

Legislativní pravidla jsou taková, že po volbách by pak kraje musely předložit nový návrh a nová sněmovna by se jím zabývala úplně od začátku.

Poslanecký návrh zákona má naopak ve sněmovně před sebou už jen druhé a třetí čtení.

Jeho aktuální verze počítá v první fázi se vznikem téměř 140 veřejných neziskových nemocnic, které by měly nárok na smlouvu se zdravotními pojišťovnami. Mimo jiné by ale musely veškerý svůj zisk investovat zpátky do předmětu činnosti, neboli do zdravotnictví.

Autoři předlohy říkají, že jim jde o to vytvořit základní síť, která každému zaručí péči.

Kritici se obávají, že nemocnicím, které v seznamu chybějí, hrozí likvidace, protože je stát odřízne od veřejného pojištění - kromě akutní péče by lidé v nemocnici, která by zůstala bez smlouvy se zdravotními pojišťovnami, museli platit.

Rath i ostatní obhájci předlohy tvrdí, že další nemocnice budou moci vstoupit do seznamu neziskových nemocnic později.#reklama

Objevila jsem, co mám v medicíně dělat. Zdraví někdy není v nabídce, říká paliatrička | Video: Daniela Písařovicová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama