reklama

Kozlík lékařský

Valeriana officinalis
Lidové názvy: nard, baldrián, kočičí kořen, odolan, kocúrník, čertikus
Čeleď: kozlíkovité

Popis byliny

Kozlík lékařský je trvalou bylinou s výškou od 60 do 200 cm, kterou provází charakteristický pach.
Z krátkého, ale silného válcovitého podzemního oddenku vyrůstají četné kulaté kořeny. Lodyha je dutá, zbrázděná, přímá, větví se až v horní části při květu.
Lodyha je vstřícně osázena dlouze řapíkatými peřenosečnými listy. Lichozpeřené listy jsou složené ze 7 – 9 párů kopinatých lístků se zubatým okrajem.
Kozlík kvete od června do srpna. Květy se na rostlině objevují až od druhého či třetího roku. Drobné nálevkovité květy v bílé nebo narůžovělé barvě se skládají do hustého květenství. Vytvářejí plochý latovitý vidlan.
Plodem jsou nažky kopinatého tvaru.

Výskyt a pěstování

Kozlík lékařský najdeme v celém mírném pásu severní polokoule. U nás roste zejména v nižších polohách.
Svědčí mu vlhká stanoviště. Osídluje vlhké louky a pastviny, příkopy, lesní mýtiny, rašeliniště apod. Daří se mu na výživných půdách, zejména s obsahem dusíku.
Jako nenáročná léčivá bylina se kozlík také pěstuje. Prospívá v polostínu. Upřednostňuje hlinitě písčitou půdu s neutrálním pH. Vysévá se na podzim.

Léčitelství

Hlavní účinné látky kozlíku zastupují vonné silice s klíčovou složkou v podobě kyseliny valerové a isovalerové, obsahují i kampfen, pinen, seskviterpeny, azulen aj. Mezi další patří alkaloidy, třísloviny a tzv. valepotriáty – estery organických kyselin jako je kyselina valerová a valerinová.
V léčitelství se užívá oddenku pěstovaných rostlin. Sklízí se ideálně na podzim, a to druhým rokem života rostliny. Vydobývá se ze země i s kořeny, omývá se ve vodě jen šetrně, protože nejvíce účinných látek je obsaženo těsně pod povrchem. Suší se na vzdušném místě, nejlépe uměle do teploty 40 °C.
Sušením se ještě zintenzivňuje typický zápach kozlíku. Droga se tak skladuje mimo ostatní byliny. Je také nutné ji chránit před kočkami. Pro kočky je totiž kozlíková vůně natolik přitažlivá, že by ji mohly znehodnotit.

Léčivé účinky kozlíku

- má zklidňující a uvolňující účinky
- pomáhá při nespavosti a nervových chorobách
- ulevuje při nervozitě, depresích, pocitech strachu a úzkosti
- povzbuzuje při nervovém vyčerpání
- je prospěšný při žaludečních a střevních potížích
- tlumí křečovité bolesti svalů, ale i křeče žaludku
- jemně snižuje krevní tlak
- mírní menstruační křeče
- je prospěšný při menopauze

Podávání a užití

Kozlík v léčitelství nejčastěji nabývá podoby alkoholové tinktury (recept níže). Ta je známá také pod názvem kozlíkové kapky, baldriánské nebo valeriánské kapky.
Droga se připravuje i jako čajový nálev nebo odvar (lžička sušeného oddenku na šálek vroucí vody, krátce se povaří a nechá se luhovat asi 10 min.). Čaj však nese charakteristický pach. Chuť má kořenitou, nasládle hořkou.
Kozlík lékařský nemá negativní vedlejší účinky. Při předávkování a u citlivých jedinců však může vést k ospalosti a malátnosti, nervozitě, bolestem hlavy poruchám svalového napětí, snížení tělesné teploty apod. Maximální denní dávka drogy je 15 g. Kozlík se neužívá déle než 3 týdny, jako nálev se nepodává více než 3 dny.
Kozlík by se neměl kombinovat s léky na spaní. Není vhodný ani pro těhotné a kojící ženy.
Kozlík lékařský je snadno zaměnitelný s kozlíkem ukrajinským a kozlíkem výběžkatým. Jde o blízké příbuzné, kteří také mají obdobné léčivé vlastnosti.
V bylinných směsích kozlík provází třezalka, meduňka, chmel, levandule, mučenka, máta aj. Je součástí zklidňujících, nervových, zažívacích nebo srdečních čajových směsí.

Kozlíkové kapky – recept

Na 1 díl kozlíkového kořene bude třeba 6 dílů 40 % lihu. Macerujeme po dobu 2 týdnů v uzavřené nádobě, na světle, při pokojové teplotě. Občas protřepeme. Po vyluhování kapky přefiltrujeme, uchováváme v chladu a temnu.
Užívá se po 20 kapkách 2 – 3x denně. Při nespavosti se podává až večer, před ulehnutím. Kvůli lepší poživatelnosti se může podávat s cukrem nebo medem, příp. ředit s vodou. Kapky lze vmíchat i do vlažného mléka.

Upozornění

Text nenahrazuje lékařské vyšetření. Má pouze informativní charakter. Konkrétní léčba je vždy v rukou odborníka, také využívání léčivých bylin by mělo být individuálně konzultováno s lékařem.

reklama
Doporučené recepty
    reklama