reklama

Korupce podle zákona

Firmy s listinnými akciemi na majitele jsou českou zvláštností. Podle informací Aktuálně.cz neexistují v žádném ze sousedních států, ve Spojených státech, ve Francii, ani v Rusku nebo na Ukrajině.

V Česku vznikly počátkem devadesátých let, dlouho však sloužily spíše jako součást podnikatelského folklóru. „Lidé si nechávali akcie zarámovat a pověsili je v kanceláři," připomíná ekonom Zahradník.

Počet anonymních firem se začal zvyšovat po roce 2005, kdy se na akciovky s listinnými akciemi transformovaly mnohé společnosti s ručeným omezením.

Tažení za zrušení listinných akcií na majitele loni vyhlásil otec české privatizace Tomáš Ježek.

„ Prvním důvodem je snaha některých osob vyhnout se zákonu o střetu zájmů. Má-li nějaká akciová společnost listinné akcie na majitele, ministři, starostové, primátoři a další dostávají příležitost zadávat státní zakázky společnostem, které sami vlastní, tedy sami sobě," zdůvodnil svou snahu v článku pro deník E15.

Společnosti usilující o veřejné zakázky také mohou politiky prostě odměnit tím, že jim akcie na majitele půjčí v období, kdy se vyplácí dividendy. Politik či úředník inkasuje a nedozví se o tom ani finanční úřad, protože daň z dividendy zaplatí firma.

Ježek upozorňuje i na to, že se přes listinné akcie mohou prát špinavé peníze. Dnes musí prokázat totožnost každý občan, který v bance vybírá víc než 30 tisíc korun, a transakce za víc než půl milionu musí proběhnout převodem mezi bankovními účty. „Ovšem akcie miliardové hodnoty mohou jít z ruky do ruky," upozornil Ježek.

Tři pokusy o likvidaci
Za účelem likvidace listinných akcií na majitele vznikly před volbami tři politické iniciativy.

Sněmovna ve čtvrtek poprvé jednala o zákonu na jejich zrušení, který navrhli poslanci Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Ondřej Liška (SZ). Stejný záměr má i novela obchodního zákoníku od Cyrila Svobody (KDU-ČSL), která na své první čtení teprve čeká.

Vláda připravuje druhý protikorupční balíček a jeho součástí má být podle vládních úředníků předpis, podle kterého se anonymní firmy nesmějí účastnit soutěží o veřejné zakázky.  

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama