reklama

Koruna je nejslabší za posledních téměř pět let

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Praha - Koruna vůči euru nepřestává padat, tuzemská měna se během pátečního obchodování na devizových trzích dostala na nejslabší úroveň od března 2009.

V jednu chvíli obchodníci směňovali korunu za euro v kurzu 27,58. Oslabování tuzemské měny je patrné od dramatického a nečekaného zásahu České národní banky v listopadu, kdy masivní intervencí na trhu srazili centrální bankéři kurz k 27 korunám. Od té doby se koruna propadla až k 27,50.

Na příští týden je opět naplánováno zasedání bankovní rady ČNB a ohlášena jsou měnová rozhodnutí. Na trhu panuje nervozita, jak mohou vypadat. Je ale krajně nepravděpodobné, že by se opakoval v nějaké podobě listopadový scénář, spíše se čekají slovní vyjádření ČNB ke kurzu koruny.

Kvůli zásahu ČNB motivovanému obavami z deflace začalo zdražovat některé zboží z dovozu - elektronika. Zdražení ohlásili například prodejci aut či pekaři. České domácnosti se však podle analytiků mohou těšit na to, že ceny budou po Novém roce bez ohledu na drahé euro klesat. Tuzemská ekonomika se podle nich navzdory zásahu České národní banky ocitne, alespoň nakrátko, v deflaci. "Inflace s velkou pravděpodobností dosáhne v lednu záporné hodnoty," myslí si analytik ČSOB Petr Dufek.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama