reklama

Končí Dr. House, dekonstrukce hrdinného doktora

Monitoring z Aktuálně.cz pro Deník Insider

Recenze - Osm let vysílala americká televizní stanice Fox seriál o geniálním diagnostikovi, pro kterého je nemoc obvykle důležitější než pacient. Série nyní končí. Proč dodnes není v televizi víc doktorů jako on?

Dr. House se začal vysílat v roce 2004 a nebyla to ze strany televize moc jistá sázka. Hlavní roli dostal v Americe málo známý britský herec Hugh Laurie. Celé pojetí doktora coby sarkastického Sherlocka Holmese bylo neprověřené a mohlo u diváků propadnout.

House se ovšem strefil do doby oslavující nový přístup ke starým žánrům a uspěl. Poprvé umístil do popředí epizod "doktorského seriálu" samotnou medicínu. House se nenamáhá vyvolávat dojem doktora, který má pochopení. Dokonce vstřícnější kolegy usvědčuje z toho, že jsou milí jenom na oko nebo ze sobeckých důvodů. Pokud považujete mnoho sociálních norem za směšné nebo zbytečné, tady se můžete identifikovat s někým, kdo to cítí podobně, jenom to dokáže mnohem vtipněji říct.

Seriály z nemocničního prostředí jsou notoricky zabydleny nejrůznějšími variacemi na lékaře - soucitného hrdinu. Ať se povzbudivě žulí od začátku, nebo je nemluvný morous, vždycky má dobré srdce a empatii. Kdo na pacienty kašle, je víceméně záporná postava, doktor Cvach.

Gregory House od sebe ale medicínu a humanismus záměrně odděluje. Vcelku správně pochopil, že většina lidí je hloupějších než on, a nijak se nesnaží skrývat, jak se tím baví.

Inspirací pro základní myšlenku seriálu byly novinové sloupky v New York Times, kde autorka Lisa Sandersová pravidelně psala o diagnosticky nezvyklých případech. Vyjmenovala symptomy a postupně rozkrývala záhadu, jak se mohly najednou objevit v tom samém těle, i když se to běžně neděje.

Tak se zrodil "detektiv doktor House". Ve světě televizní medicíny pravděpodobně zůstane ojedinělým exotem, protože jen stěží vytvoříte postavu, která by skutečně byla jako on, a přitom nepůsobila jako nápodoba.

reklama
reklama
reklama