Komory jsou ohroženy po výbuchu sopky
Nairobi - Spad po erupci sopky Mount Karthala kontaminoval vodu dodávanou pro více než 100 000 lidí na Komorských ostrovech.
Erupce Mount Karthaly, jedné z nejaktivnějších sopek na světě, postihla východní část ostrova, tedy asi 40 000
obyvatel. Tisíce jich prchaly v obavě před jedovatým plynem a možnými proudy lávy. Byl to první výbuch sopky za více než deset let.
Podle vulkanologů seizmická aktivita sopky stále pokračuje. V kráteru se podle nich vytváří lávové jezero. Mraky popele a žhavých úlomků po erupci zasypaly komorskou metropoli Moroni a několik vesnic na hlavním ostrově Njazidja. Okamžitě se objevily "obavy s ohledem na použitelnost pitné vody v oblastech, kam zasáhl sopečný dým a popel", upozorňuje ve své zprávě Oddělení OSN pro humanitární záležitosti.
Lidé mají jen kontaminovanou vodu
Podle prvních odhadů nejméně 118 000 lidí v 75 vesnicích může mít k dispozici pouze vodu v nádržích kontaminovanou spadem. OSN se obává také vlivu spadu sopečných látek na zemědělství a dobytek.V oblasti Bambao v centrální části ostrova opustilo své vesnice na dva tisíce lidí, kteří nyní hledají útočiště v méně ohrožených oblastech.
Ostrovu se zatím přesto vyhýbá zkáza velkého rozsahu, jímž sopka hrozí. V posledních 200 letech Mount Karthala vybuchuje průměrně jednou za 11 let.
Komorské souostroví s 633 000 obyvatel leží severně od Madagaskaru asi 300 kilometrů od východního pobřeží Afriky.