reklama
 

Komiksový nádražák Nebel slaví úspěchy v Německu

Monitoring z Aktuálně.cz pro deník Insider

Praha - V polovině února vyšla v Německu v nakladatelství Voland & Quist komiksová trilogie Alois Nebel.

A vydání (v překladu Evy Profousové) vzbudilo zájem německých novinářů. Dvě tiskové strany v sobotní kulturní příloze mu věnoval přední německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Chválí nejen "mimořádné literární a výtvarné kvality" příběhu, ale také volbu tématu.

"Je to oslnivý komiksový román. Autoři přiblížili eposem o železničáři Aloisi Nebelovi Čechům dlouho potlačovanou část jejich nedávných dějin," napsal o komiksu Dirk Schümer, který se v esejistické reportáži vydal na sněhem zapadané Jesenicko.

Putuje po místech, kde se Nebelův příběh odehrává, hledá stanici Bílý Potok a navštíví také koncert kapely Priessnitz.

Michael Heitmann z agentury DPA pak v článku pro berlínský deník Tagesspiegel Nebela popisuje jako "Švejka bez jeho zlomyslnosti" a celou trilogii považuje za "humorné komiksové putování česko-německou stísněností."

Mirko Schwanitz z rozhlasové stanice WDR 3 Nebela naopak vnímá jako moderního Švejka, obyčejného, dobrosrdečného proletáře, jemuž osud daroval více moudrosti, než kolik dosáhne vystudovaná elita. "Možná tohle způsobilo jedinečný úspěch komiksu, možná proto oslovuje srdce mladých i starších čtenářů. A to i přes téma česko-německých vztahů," píše.

Komik vtipně paroduje absurdní modely celebrit. Napodobeniny si vyrábí podomácku | Video: Instagram/Tom Lenk

Mohlo by vás zajímat

reklama

Komerční tip

reklama