reklama

Zateplovat se musí chytře

Snižte své výdaje za vytápění

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: Komerční sdělení

Výdaje za vytápění jsou nemalou finanční zátěží téměř pro každou domácnost. Cest jak tyto náklady snížit je celá řada, ale většinou přinášejí i nemalé investice a je potřeba pečlivě zvážit jejich návratnost, protože každé řešení má jen určitou životnost a ne každé přináší úspory v dostatečné míře.

Základem zamezujícím plýtvání energiemi, a v nezanedbatelné míře také zajišťujícím bezpečnost, je pravidelná údržba stávajícího vybavení. V případě topného systému jde především o čištění komínů nebo spalinových cest, revize a seřízení topného zařízení.

Topné systémy

Zanesené spalinové cesty a znepřístupněné přívody čerstvého vzduchu zhoršují hoření u kotlů na tuhá, kapalná i plynná paliva, představují pak značné nebezpečí a povětšinou způsobují také neefektivní přeměnu paliva v kýžené teplo.

Špatná funkce kotlů způsobená závadami, nastavením a seřízením topného systému může vést k prodražování topení o desítky procent, postupnému zhoršování činnosti kotlů a snižování jejich životnosti, což představuje do budoucna další náklady.

Blíží-li se životnost topného systému k hranici životnosti nebo náklady na jeho údržbu a udržení v provozu neúměrně rostou, je třeba myslet na včasnou výměnu za modernější systém, který navíc mnohdy díky pokrokovějším technologiím bývá i efektivnější a tedy i úspornější. Tedy za předpokladu, že je volen vhodný systém s ohledem na konkrétní podmínky a důkladně propočítána návratnost vložených prostředků.

Minimalizace tepelných ztrát

V energetice však platí pravidlo, že nejlevnější energie je ta, kterou není potřeba vyrobit. Stačí, aby byla mírnější zima, jako tomu bylo v případě té minulé, a většina z nás to pocítí na své peněžence, v pozitivním slova smyslu, při nejbližším vyúčtování. Stejně tak si mohou mnout ruce radostí ti, kteří investovali do zateplení a snížili si tak výrazně své náklady za teplo. Jenže i tady platí, že záleží na poměru investovaných ušetřených prostředků.

Nejčastějším způsobem zateplování je izolace vnějšího pláště budov, tedy především obvodových stěn. Na trhu je celá řada materiálů a systémů zateplení odlišujících se nejen cenou a izolačním odporem, tedy tím, kolik tepla na jednotkový objem dovedou ušetřit, ale liší se také životností a odolností vůči vnějším podmínkám. Životnost a zachování izolačních vlastností může být snižována vlhkostí, hlodavci a řadou dalších vlivů.

Velmi podstatné jsou také volba tloušťky izolace a správná instalace. Takzvané tepelné mosty vzniklé při nevhodné instalaci mohou zbytečně odvádět velké množství tepla i v několika málo místech navzdory jinak kvalitní a dostatečně silné izolaci.
Malá tloušťka izolace nezajistí příliš výrazné úspory a její cenu až příliš ovlivní cena montáže a následujících povrchových úprav. Naopak příliš silná izolace je zbytečně drahá, náročnější na instalaci a další centimetry v tloušťce materiálu už pak přinášejí jen zanedbatelné úspory. Není tedy na místě odhadovat a improvizovat, lépe je nechat si optimální izolaci spočítat a také odborně nainstalovat.

Okna a dveře

Teplo často významně uniká především špatně utěsněnými dveřmi a okny. Nejen z obytných místností, ale třeba i z garáže nebo ze sklepa či půdy. Špatně utěsněnými okny a dveřmi může unikat až 20 % tepla. Špatné utěsnění se navíc často projevuje profukováním, což v případě obytných místností značně snižuje tepelnou pohodu a pak už nejde jen o úspory, ale také o zdraví.

Výměna oken a dveří je poměrně nákladná. Proto lidé často volí řešení spíše pomocí těsnicích systémů, které však mají pouze omezenou životnost a neřeší tepelně izolační vlastnosti zastaralých oken. Nicméně jsou cestou, jak se dá poměrně levně dosáhnout citelných úspor a větší investici alespoň na čas odložit.

Nezapomínejte na stropy a střechy

Výškové mnohopodlažní budovy řeší primárně zateplení obvodového pláště budovy celkem oprávněně. Za předpokladu, že jako většina obyvatel takového domu máme vytápěné byty pod sebou i nad sebou, jsou pro nás stěny a okna nejpodstatnějším potenciálním zdrojem úniku. Jinak však už budou mluvit ti, kdo bydlí nejvýše anebo obyvatelé přízemních budov či budov s jen několika málo patry.

Snad všichni už od základní školy víme, že teplo stoupá vzhůru. Pokud tedy nemáme dostatečně tepelně izolované stropy a střechy, největším úniky musíme očekávat právě zde. Sebekvalitnější izolace stěn a oken pak do značné míry ztrácí na účinnosti.
Přitom lze stropy izolovat s mnohem nižšími náklady než stěny a to nejenom proto, že se jedná o menší plochu, ale také proto, že obvykle není potřeba složité montáže.

Svým způsobem revoluční řešení přináší v tomto ohledu takzvaná foukaná izolace. Mezi její výhody patří například skutečnost, že nepotřebuje žádný upevňovací systém, tím pádem se ani nevytvářejí dodatečné tepelné mosty. Foukanou izolaci lze poměrně snadno dostat do špatně přístupných míst a vyplnit s ní každou skulinku. Díky tomu není mnohde nutné ani vyklízet půdy před zahájením izolačních prací a přesto je možné dosáhnout maximálního souvislého pokrytí. A co víc, lze toho dosáhnout během několika málo hodin.

Také v případě foukané izolace je na trhu možné vybírat z řady rozličných izolačních materiálů a při volbě je dobré řídit se nikoliv pouze cenou. Důležité jsou především stabilní izolační vlastnosti po celou dobu životnosti, nesléhavost a odolnost vůči vlhkosti a plísním. Takové vlastnosti nabízí například čedičová izolační hmota Magmarelax.

Hmota Magmarelax je vyrobena z  vyvřelé horniny, ze které vytažením jemných vláken vzniká minerální vata. Ta se kromě již zmíněných vlastností vyznačuje také nehořlavostí a odolává i hlodavcům.
Zateplení je velmi jednoduché. Aplikace se provádí foukáním do stropních či půdních meziprostor nebo dutin a lze ji uplatnit jak na půdách pod sedlovou střechou, tak v případě střech plochých. Nafoukáním izolace se utěsní i ty nejmenší skuliny a otvory. Hadicí se ze speciálního přístroje, který je umístěn na nákladním voze, žene materiál do izolovaného prostoru. To vše za běžného provozu domácnosti.

Není-li dutina v podlaze půdy k dispozici nebo je příliš nízká, nafouká se izolační vata přímo na podlahu půdy, nebo lze na půdě položit novou pevnou a rovnou podlahu z OSB desek a dutinu tak vytvořit.
Investice do tohoto druhu zateplení by se v úsporách nákladů za vytápění měly vrátit během tří až pěti let, což při dlouhodobé životnosti a stálosti izolačních vlastností představuje jednu z nejvýhodnějších investic do tepelných úspor vůbec.

Více informací naleznete na www.magmarelax.cz

reklama
Doporučené recepty
    reklama