reklama

Naplánujte si jednoduše výlet s Mapami bez bariér

Projekt Mapy bez bariér zjišťuje přístupnost několika set zajímavých míst po celé České republice. Odhalí všechny případné překážky.

Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Žena.cz neovlivňuje jeho obsah a není jeho autorem.
Foto: komerční článek

Mapy bez bariér, projekt Konta Bariéry Nadace Charty 77, zmapoval přístupnost téměř 600 zajímavých objektů po celé České republice. Zjištěné informace usnadní handicapovaným, aktivním seniorům i rodinám s kočárkem plánování výletů a dovolených.

Časté překážky

Informace o šířce dveří, přítomnosti nájezdové rampy a jejím sklonu, rozměrech výtahové kabiny nebo přístupnosti a vybavenosti toalet bývají nejen pro handicapované klíčovým faktorem při rozhodování, zda se na zvolené místo vydat. Zjišťování těchto údajů bylo doposud často velmi složité a zdlouhavé. Cílem Map bez bariér je vyhledávání údajů o přístupnosti oblíbených turistických cílů ulehčit. Nově vzniklá mapa obsahující údaje o zmapovaných objektech bude do konce roku dostupná na www.mapybezbarier.cz.

Zmapované objekty

Mapaři projektu Mapy bez bariér navštívili 594 vybraných objektů a změřili a zaznamenali všechny údaje významné pro pohyb osob s omezenou mobilitou. Pozornost se soustředila na národní kulturní památky a další pro turisty zajímavá místa. Mezi nimi je téměř 20 divadel, několik desítek církevních staveb, více než 150 hradů a zámků, téměř 300 zajímavých muzeí a galerií, několik knihoven, památníků, paláců, radnic, tvrzí či věží. Podle metodiky kategorizace přístupnosti objektů je celková přístupnost objektů na mapě znázorněna pomocí barevných symbolů:

Zelený symbol označuje plně přístupný objekt bez nutnosti asistence, oranžově označený objekt je objektem přístupným s asistencí, červený symbol zastupuje nepřístupný objekt.

Barevný symbol je však jen prvotní informací. U daného objektu je možné rozkliknout detailní popis a zjistit, jaká jsou případná omezení, například schodiště nebo úzké dveře. Handicapovaní, senioři nebo rodiče s kočárky mají rozdílná omezení a jsou ochotni či schopni zvládat různé typy bariér.  Dodatečné informace jim v plánování výletů proto značně pomohou.

Příklady zmapovaných objektů

Žižkovský televizní vysílač patří k nejzajímavějším pražským dominantám. Věž vysoká 216 metrů nabízí 360° pohled na metropoli. Díky otevírací době od 8:00 do 24:00 si lze nádherný výhled na Prahu vychutnat za denního světla i v noci.

Za vidění stojí rozhodně i Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze. Mnoho exponátů pochází z darů zakladatele muzea Vojtěcha Náprstka a jeho přátel z řad českých exulantů, cestovatelů a etnografů.

Adventní čas vybízí k návštěvě Třebechovického muzea betlémů. Sbírkový fond čítá více než 300 betlémů z nejrůznějších materiálů, pocházejících z tradičních i netradičních betlémářských oblastí.

K návštěvě láká i vlastivědné muzeum Božího Daru. Návštěvníci se seznámí s historií nejvýše položeného města ve střední Evropě. Lákadlem je i Ježíškova pošta, která na Božím Daru funguje už od roku 1994.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích poodhalí historii českých loutek od nejstarších loutkářů přes rodinná a spolková divadla až k profesionálním scénám. Ve druhé části výstavy se návštěvník ocitne v cirkusové manéži se vším, co k cirkusu neodmyslitelně patří.

Novogotický zámek Sychrov sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Zámek je veřejnosti zpřístupněn ve značném rozsahu, takže jeho prohlídka poskytne návštěvníkům představu, jak se ve 2. polovině 19. století žilo na venkovském sídle bohaté šlechtické rodiny.

Chrám sv. Barbory zasvěcený patronce horníků láká do Kutné Hory spousty návštěvníků. Je považován za nejoriginálnější pozdně gotický chrám katedrálního typu v Evropě. Stavba se stala výrazem někdejšího bohatství a moci města. Společně s historickým jádrem města je zapsaný na seznamu památek UNESCO.

reklama
Doporučené recepty
    reklama