reklama

Kolegové a spolupracovníci

Ani James Bond se nemůže obejít bez týmu lidí, na které je vhodné se spolehnout. I ve chvílích, kdy se tak trochu vydá pátrat na vlastní pěst (Povolení zabíjet, Quantum of Solace), se nakonec spojí s M, Q nebo bývalými kolegy (Mathis).

Během zahraničních misí nárazově spolupracuje kromě bondgirls i s agenty jiných služeb. Mimo samotných bondgirls v tajných službách například Jack Wade či Žukovskij v brosnanovkách, japonský šéf tajné služby Tygr Tanaka v Žiješ jenom dvakrát či pravidelní spolupracovníci generál Gogol z KGB a Felix Leiter ze CIA. A když už se Bond může spolehnout na zahraniční kolegy či rivaly, aby pak neměl zastání na půdě samotné MI6.

M

Bondův šéf z britské tajné služby se většinou do terénu moc nevydává a Bond ho dlouhá léta při zadávání úkolu potkává jen v oficiálních či méně oficiálních prostorách. Až do konce studené války funkci M zastává muž (herec Bernard Lee v jedenácti filmech, Robert Brown ve čtyřech) a s pádem železné opony se do čela MI6 staví žena (Judi Denchová).

Je mnohem flexibilnější a co do pozice ve vyprávění aktivnější než mužští kolegové, takže ve filmu Jeden svět nestačí je dokonce zapojena do akce. Jakkoli je zavedeno, že M se pravděpodobně odvíjí od civilního jména jeho nositele/ky, v Quantum of Solace sám Bond implicitně odvíjí „M" od „Matka". Třebaže se občas představy M od Bondových rozcházejí, nakonec se vztahy šéfa s nejlepším agentem vždycky urovnají do ideální podoby.

Slečna Moneypenny

Sekretářka M je do Bonda zamilovaná, což oběma v průběhu série umožňuje do nekonečna flirtovat. Role slečny Moneypennyové se odvíjí od herečky, která ji hraje, protože na rozdíl od M nebo Q se osoba pod písmenem změnit nemůže. Zatímco s tváří Louis Maxwellové po čtrnáct filmů i přes výměny hereckých představitelů přirozeně stárne s hlavním hrdinou, s mladším Daltonem nastupuje na dva filmy i mladší sekretářka (Caroline Blissová).

S Brosnanem ale roli obsazuje herečka s příznačným jménem Samantha Bondová a s ní do série přichází i dávka nezbytné emancipace, hra na nevyřčené se stává otevřenější a Moneypenny  vůči agentovi 007 jízlivější. O to smutnější je, že v závěru Dnes neumírej si prostřednictvím speciálních brýlí s Bondem alespoň virtuálně užívá a její odpor bere za své. V nejnovějších dvou bondovkách se neobjevuje.

Q

Neúnavný vynálezce, šéf výzkumného oddělení, zdánlivý morous s podivným smyslem pro humor a jedna z nejoblíbenějších postav v sérii - to je Q. Vynálezy z jeho dílny Bondovi mnohokrát zachraňují krk a tento geniální muž se u většiny z nich nikdy nedočká „navrácení v pořádku" - jak se snaží Bonda pokaždé snažně prosit.

Jeho slabostí jsou radikální úpravy aut a hodinek, ale dokáže vylepšit úplně cokoli. Muž, který o práci nikdy nežertuje a Bondovi pravidelně opakuje, že se chová jako dítě, se sice objevuje s tváří Petera Burtona a ještě s civilním jménem Boothroyd už v první filmové bondovce Dr. No, ale postava Q je neodmyslitelně spjata až s hercem Desmondem Llewelynem.

Ten se k sérii připojuje v Srdečných pozdravech z Ruska, kde předává Bondovi super-kufřík, a s výjimkou Žít a nechat zemřít v ní setrvává až do filmu Jeden svět nestačí. Šestatřicet let v jedné roli je impozantní výkon a fanoušci za to také Lleweleyna milují. Ironií je, že herec umírá brzy po parádním odchodu ze „scény" ve svém posledním filmu.

Tam zároveň Q zaučuje svého nástupce R (John Cleese), který už jako Q v Dnes neumírej důstojně navazuje. Ovšem v craigovské éře se Q ani Moneypenny neobjevují, takže Cleese - v něčem ještě ironičtější než jeho předchůdce - se zatím s rolí největšího bondovského sympaťáka musel rozloučit.

Felix Leiter

Bondův dlouholetý kolega ze CIA se včetně Quantum of Solace zatím objevuje v devíti filmových bondovkách. Jakkoli je pro Bonda jeden z nejbližších spolupracovníků, málokdy jeho role přesáhne epizodní rámec.

Objevuje se už v Dr. No, ale nejvýrazněji do děje zasáhne až ve svém posledním účinkování v klasické sérii. Poranění žralokem je v knižním 007-světě součástí románu Žít a nechat zemřít, ale ve stejnojmenné filmové bondovce útok na Leitera chybí. Objevuje se až později právě v Povolení zabíjet, kde je také nejvíc zdůrazněno přátelství mezi Bondem a Leiterem, který už nepracuje pro CIA, ale v protidrogovém, a právě se žení. Jenže drogový šéf Sanchez Leitera nemá rád, nechá ho ošklivě zmrzačit žralokem a jeho novomanželku zavraždí. Bond se vydává pomstít a zahazuje povolení zabíjet, dočasně...

V brosnanovské éře už Leitera nahrazuje Jack Wade (paradoxně s tváří jednoho z představitelů padouchů v Dechu života) a Craigův Bond se s Leiterem teprve seznamuje. Ale zatím to také vypadá na začátek jednoho krásného přátelství.

Generál Gogol

Šéf ruské tajné služby KGB Gogol se do bondovského světa vrací šestkrát. Navzdory nepřátelsky akcentovanému stavu mezi MI6 a KGB není Gogol nikdy považován za padoucha, nikdy není zapojen do SMĚRŠ (Směrt špionam), ve správné chvíli dokáže pomoci a jeho vztah s MI6 (či přímo Bondem) funguje spíše na bázi profesionálního respektu.

Objevuje se ve filmech Agent, který mě miloval, Moonraker, Jen pro tvé oči, Chobotnička, Vyhlídka na vraždu (v ní dokonce Bondovi předá Leninův řád) a Dech života, kde na konci  zajistí hlavní hrdince dobré vyhlídky do budoucna.

reklama
Doporučené recepty
    reklama