reklama

Kazašský přítel Ruska i USA čeká triumf

Almaty - Nikdo z Kazachů se neptá, kdo vyhraje dnešní prezidentské volby. Nursultan Nazarbajev si jistě zabezpečí další období v úřadu.

Otázkou podle jeho kritiků je, jak moc bude muset zamíchat se skutečnými volebními výsledky.

Kazachstán, obrovský stát ve střední Asii, je na okolní poměry relativně bohatý a stává se díky zásobám ropy stále bohatším. Vláda je stabilní a těší se přízni ze strany Ruska, Spojených států i Číny. 

PŘEČTĚTE SI: Kazachstán - ropný král střední Asie

Stabilita a příjmy z ropy jsou tím, co udržuje Nazarbajevovi popularitu po takřka celou dobu z jeho šestnáctileté vlády. Bohatství se však zdaleka netýká všech, rozlehlé venkovské oblasti trápí extrémní chudoba.

Nazarbajevovo prezidentství je navíc poznamenáno korupčními skandály, do nichž je zapleten nejen on, ale i jeho rodina.

Profil prezidenta Nazarbajeva NAJDETE ZDE.

Soupeři pochybují o férovosti voleb

Opoziční kandidát a prezidentův největší soupeř v dnešních volbách Žarmachan Tujakbaj prohlásil, že očekává nepoctivou hru i přes mnohá Nazarbajevova ujištění, že volby budou svobodné a férové."Jsem si jistý, že volby budou zmanipulované," uvedl Tujakbaj.

Mnoho pozorovatelů a diplomatů sdílí jeho skeptický pohled. Poukazují na úplný zákaz jedné politické strany, policejní konfiskaci proopozičních novin a letáků a zaujatost kazašských médií, které okatě straní Nazarbajevovi.

V zemi nikdy neproběhly volby, které by byly západními pozorovateli označeny za svobodné a poctivé. Těch dnešních se zúčastní zhruba 450 pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

O tom, jak kazašská vláda kontroluje internet, ČTĚTE ZDE.

Minulý rok v Kazachstánu proběhly parlamentní volby, v nichž opozice získala pouze jedno místo v dolní komoře parlamentu. Na protest proti tomu se politik, který toto křeslo získal, poslaneckého mandátu vzdal.

Protesty jsou zakázány zákonem

Podle západního diplomata, kterého citovala agentura Reuters, dnešní volby ukážou, jak je na tom po sérii "barevných revolucí" v Kyrgyzstánu, Gruzii a Ukrajině kazašská opozice. Ukrajinskou i gruzínskou revoluci odstartovaly právě zmanipulované volby.

"Uvidí opozice, že tohle je jejich jediná šance, jak dostat obyvatele do ulic protestovat, s důsledky, které nikdo nemůže předvídat?" ptá se diplomat.

Opoziční kandidát Tujakbaj si myslí, že se to nepodaří. Spontánní protesty v průběhu voleb a po volbách jsou v Kazachstánu zakázány minimálně dvěma zákony.

Dvojí metr Západu

Volby jsou testem také pro Západ hovořící o podpoře demokracie. Nazarbajev mu totiž může nabídnout vše, co potřebuje: tedy ropu a regionální stabilitu. 

Hlavní opoziční hnutí "Pro spravedlivý Kazachstán" tvrdí, že Západ stále preferuje ropu před demokracií. "Bohužel musíme přijmout zájmy, které USA mají v tomto regionu," řekl zahraničním reportérům Tujakbaj.

Podle něj západní země uplatňují dvojí metr. Zatímco požadují demokratické reformy v evropské části bývalého Sovětského svazu, například v Bělorusku, ve střední Asii se o to nesnaží.

reklama
Doporučené recepty
    reklama