reklama

Výsledky projektu Cena Sophia 2019: Jak dopadlo hlasování

Třetí ročník projektu Cena Sophia je u konce. Pojďme si představit vítězky a jejich projekty, které založily díky svým dětem.

Foto: iStock

Projekt Cena Sophia oceňuje ženy, které rodičovskou dovolenou využily k rozběhnutí projektů, které mají pozitivní dopad na jejich okolí. Není omezen věkem, životním obdobím ani zaměřením konkrétního nápadu.

Třetí ročník, který byl vyhlášen v květnu loňského roku zná své vítězky. Staly se jimi Květa Benediktová s projektem Za lepší nádech, Markéta Šobáňová s projektem Rodinné centrum Kaštánek a Lucie Dubová s projektem Petrol a estrogen.

Každý z projektů, který byl do naší soutěže zařazen, nás něčím překvapil, mnohým zaujal, někdy ohromil… Příběhy a motivy většiny žen byly zajímavé, některé také velmi emotivní. V každém vybraném projektu je kus ženy samotné, část její osobnosti, životní filozofie i pohledu na svět. Porota hodnotila především výjimečnost a společenský přínos.

Do letošního, a v pořadí třetího, ročníku se přihlásilo mnoho žen a byl opravdu velký problém vybrat pouhých osm nejzajímavějších a tedy postupujících projektů. Ty jsme následně představili našim čtenářům, kteří měli možnost několik týdnů hlasovat pro tři konečné finalistky, resp. vítězky. Tady jsou:

Květa Benediktová: Projekt Za lepší nádech

Projekt Za lepší nádech vznikl z myšlenky pomoci rodinám a pacientům s cystickou fibrózou (CF), protože je péče o tyto pacienty velmi náročná a nákladná. Květa Benediktová má dceru, která se s tímto onemocněním narodila, a tak moc dobře ví, čím si rodiny, ve kterých se toto onemocnění vyskytne, procházejí. A protože hraje basketball napadlo ji uspořádat benefiční basketbalové utkání - Hrajeme za lepší nádech. 

"Nad projektem na podporu pacientů s cystickou fibrózou (CF) už jsem přemýšlela delší dobu. Na začátku loňského roku jsem konečně sebrala odvahu a spolu s Klubem cystické fibrózy, rodinou a přáteli jsem se pustila do realizace svého nápadu. Přes to, že v podstatě nikdo na začátku nevěřil tomu, že se dá takhle velká akce uskutečnit, dopadlo to skvěle. Celkově se nám podařilo vybrat přes 400 tisíc Kč a pomoci pacientům, kteří to nejvíce potřebují. Momentálně pracujeme na druhém ročníku a doufáme, že se nám podaří vybrat minimálně stejnou částku, jako vloni", říká Květa.

Markéta Šobáňová: Projekt Rodinné centrum Kaštánek

Markéta je na mateřské dovolené s krátkou pauzou dlouhých 19 let. Před deseti lety iniciovala založení spolku rodinného centra ve Valaškých Kloboukách s názvem Kaštánek. "Narodila se komunita, která má obrovský potenciál a vztahy v ní jsou založené na důvěře, svobodě a vnitřní zodpovědnosti. Vedle toho, že pracuji jako koordinátor centra, nabízím jako psycholog lidem poradenství a terapie. Můžu i já tím pádem v centru dělat to, co je mi vlastní. K tomu všemu ještě můžu mít s sebou v práci svoje vlastní děti," říká Markéta Šobáňová.

Lucie Dubová: Projekt Petrol a Estrogen

Lucie vymyslela na mateřské se synem Františkem svou značku Petrol a Estrogen, která sdružuje holky na moroce. Každoročně pod touto značkou organizuje charitativní jízdy Ladies Ride. "Nápad vzešel z potřeby vytvořit komunitu motorkářek, jelikož jsem jednou z nich. A když se sejde tolik pozitivní energie, snažila jsem přemýšlet, jak ji proměnit v něco užitečného a pro motorkářky zajímavého. Vznikla každoroční akce, jež se se účastní víc a víc holek a přímo na místě přispíváme domovu Pramen. Do domova s motorkářkami i pravidelně jezdíme a organizujeme další akce jako například Úklid šatníku, co má smysl, kdy vozíme klientkám oblečení, které smysluplně využijí a mají z něj radost," říká Lucie.

Vítězným projektům a nadmíru inspirativním ženám Květě Benediktové, Markétě Šobáňové a Lucii Dubové ještě jednou velice gratulujeme.

Redakce žena.cz a celý realizační tým soutěže Ceny Sophia.


reklama
reklama
reklama
reklama
reklama