reklama
 

Dnešní třicátníci jsou jiní. Mají dost peněz a nebojí se

Stále častěji je odněkud slyšet, že věk je jen číslo, že čtyřicet je nových třicet, že moc nad vším přebírají mileniálové díky svému, zejména v místních poměrech, neotřelému pohledu na svět.

Foto: iStock

Všechno tohle je důvodem, proč jsou dnešní třicátníci duchem mnohem mladší než byli například před pěti lety. Přitom (anebo právě proto?) ale nejsou o nic méně úspěšní.

Dnešní generace třicátníků má tu výhodu, že stojí přesně mezi dvěma velkými fenomény - mezi Husákovými dětmi a již zmíněnými mileniály. Od obou se tak mohla naučit to nejlepší. 

Mileniálové mají velké sebevědomí, jasné cíle, rozhled a především odvahu. Někdy se jim ale vyčítá, že chtějí vše zadarmo, bez práce. Naopak starší generace byla odmalička vedena k tomu, že všechno si musí oddřít, zasloužit. 

Čerstvý průzkum UniCredit Bank potvrdil, že dnešní třicátníci tyto vlastnosti propojují. Umí sice stále tvrdě pracovat a stále lpí na tradičních věcech, jsou však také plně on-line, jsou s dobou a nebojí se naplno užívat života.

Každý druhý si může koupit, co chce

Takřka polovina z nich má bydlení na hypotéku (i když třetina přiznává, že si ji dovolit prostě nemůže), jezdí vlastním autem, spoří, investují a každý druhý je spokojený se svým příjmem. "Téměř každý druhý z generace 30+ uvádí, že mu z výplaty zbývá dost, aby si mohl nakoupit, co potřebuje, a ještě si k tomu něco ušetřit. Před pěti lety to přitom tvrdila jen necelá třetina z nich," přibližuje rozdíly mezi třicátníky dnes a před pěti lety Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank. 

Kromě vlastní píle a možností, které se jim jako jedné z prvních generací po roce 1989 otevřely, k tomu samozřejmě přispívá i celkový růst ekonomiky a bohatství ve společnosti. Pravdou ale zůstává, že bez tvrdé práce by se ke své spokojenosti nepropracovali. Po vzoru mladších mileniálů si však svoji kariéru ale mnohem víc plánují. Chtějí dělat to, co je baví, ale rozhodně nechtějí být v práci od rána do večera. Svůj volný čas si cení nade vše. 

Hlavně bydlet ve vlastním

Velká změna proběhla také v tom, jak třicátníci myslí na svoji budoucnost. Před pěti lety aktivně spořila polovina z nich, dnes si na svou budoucnost šetří už dva ze tří. "Současní třicátníci jsou první českou generací skutečných investorů. Jestli před pouhými pěti lety tato generace investice teprve objevovala, dnes se o ně zajímají již tři čtvrtiny z nich," dodává Plocek.

Od mladší generace však třicátníky stále ještě dělí přístup ke sdílené ekonomice. Navzdory všem novým službám a celosvětovým trendům chce generace 30+ věci raději vlastnit, než si je pronajímat, což se týká nejen bytů či domů, ale také třeba automobilů.

Kim Kardashian a holý pupík Emily Ratajkowski. Začíná oscarová afterparty | Video: Reuters
reklama
reklama
reklama