reklama

Změnily svět, ale málokdo o nich ví. Žen ve vědě je stále málo. Znáte ty nejznámější?

V pátek si svět připomíná Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který vyhlásila OSN v roce 2015. Cílem je připomenout, jakou zásadní úlohu měly a mají ženy ve vědeckém světě, a zároveň je podpořit ve výzkumné činnosti. Ačkoliv většina lidí zná spíše více slavných vědců než vědkyň, spousta slavných žen přišla na věci, které zlepšily životy milionům lidí.

Nancy Grace Romanovou svět zná jako "matku Hubbleova teleskopu". Prohlédnout grafiku
Nancy Grace Romanovou svět zná jako "matku Hubbleova teleskopu". | Foto: Profimedia.cz

Jejich vynálezy pomáhají zachraňovat životy nebo otevřely brány dalšímu zkoumání. Ne všechny se přitom dočkaly Nobelovy ceny. Řeč je o ženách ve vědě, které jsou i přes dlouhá léta trvající emancipaci stále v menšině. Změnit to chce i Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který vyhlásila OSN v roce 2015. 

Iniciativa má napomoci připomenout, jakou zásadní úlohu měly a mají ženy ve vědeckém světě, a zároveň je podpořit ve výzkumné činnosti ve všech oblastech lidského bádání. Dle OSN je žen ve vědě něco přes 33 %, což zhruba odpovídá i průměru EU. Česká republika se však v tomto ohledu v EU řadí na poslední příčky s necelými 27 % žen mezi výzkumníky.

NKC - gender a věda již posedmé při této příležitosti organizuje kampaň, která má za cíl podpořit ženy ve vědě a seznámit českou veřejnost s vědkyněmi, které se věnují tématu udržitelnosti v různých oblastech.

"Udržitelnost je jedním z témat, které je v současnosti hojně skloňováno zejména v souvislosti s globální klimatickou změnou. OSN má jako téma Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě Rovnost, rozmanitost a inkluze: voda nás spojuje, které vychází z cílů udržitelného rozvoje a my na ně chceme navázat," doplnila Jana Gabrielová z NKC - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR.

Podívejte se na výběr inspirativních žen, které pomohly zlepšit svět a životy lidí. 

reklama
reklama
reklama