reklama

Mají matky právo na kariéru? Skloubit práci a péči o rodinu stále není lehké

Pracující matky toho mívají naloženo opravdu hodně. Ne, že by ty nepracující neměly. Ale připočtěte péči o děti, k tomu pomoc stárnoucím rodičům. A nezapomeňte, že kromě vydělávání peněz se automaticky očekává, že budou tyto ženy ve všem úspěšné.

Foto: iStock

"Nejde to. Alespoň ne ve stejný okamžik," prozradila upřímně americká bývalá první dáma Michelle Obamová během turné se svou autobiografií Becoming, kterou nedávno vydala.

Osobně nesnáším, když se úspěšných žen někdo ptá, jak zvládají skloubit péči o rodinu s kariérou. Jen málokterý muž na stejné pozici dostává stejné otázky, přitom rodiči jsou přece žena i muž rovným dílem.

Nevýhoda pracujících matek v Čechách

Dítě potřebuje matku i otce. Ale v naší zemi jsou to právě matky, které za své rozhodnutí mít rodinu, doplácejí ve své kariéře.

Podle výzkumu Byznys pro společnost, má rodičovství a narození dítěte v České republice negativní vliv na pracovní uplatnění a kariéru 35 % matek. Jak je to u otců? Podstatně lepší. 86 % tatínků, kteří se výzkumu zúčastnili, žádný negativní dopad na svoji profesi nepocítilo. Dokonce naopak zaznamenali pozitivní efekt (např. v podobě růstu platu nebo nových benefitů). Způsoby, jak skloubit práci a rodinu, hledá po narození dítěte 58 % rodičů, před narozením dítěte pouze 7 % z nich. Pouze 46 % matek uvádí, že se jim to podařilo. Proč tak málo? Přestože mnozí zaměstnavatelé rodičům vycházejí vstříc, chybí systémová podpora státu.

Má matka právo na kariéru?

Čtyři z deseti rodičů se domnívají, že muži i ženy mají stejné právo na kariéru (sladění pracovního a soukromého života). Každý třetí rodič je přesvědčen, že dítě je "společný projekt" a v péči o ně by se partneři měli střídat. Přesto má v reálném životě rodičovství negativní vliv na uplatnění na trhu práce zejména na ženy. Tady jsou důvody:

  • Přetrvávající rozdíly v platech mezi muži a ženami. Na mateřskou jdou raději ženy, které mají nižší plat, což potvrzuje 45 % respondentek.
  • Tlak tradičního vnímání rozdělení rolí mezi muži a ženami a s tím spojené genderové stereotypy - to jako důvod, proč na rodičovskou dovolenou jde jenom žena, potvrdilo 29 % dotázaných.

Jak může pomoct zaměstnavatel?

Především tak, že umožní ženě pracovat z domova. A dále nabídkou částečného či zkráceného úvazku. Mezi další benefity patří také volno navíc kvůli péči o děti nebo zřízení firemní školky či jeslí.

Pracovat je nutnost

Když se vrátíme k tomu, co prohlásila Michelle Obamová, dá se říct, že má pravdu. Nemůžeme být jako rodiče 100% oddaní kariéře, když toužíme trávit nějaký čas s dětmi. Navíc společenské hodnoty se mění, řada z nás nechce dřít od nevidím do nevidím a nechat si svůj život utéct mezi prsty. Pracující matka ale není vymoženost, rozmazlenost, touha exhibovat svým úspěchem. Je to nutnost, jak přežít. Obzvlášť v zemi, kde je z celé Evropské unie největší počet matek samoživitelek.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama