reklama

Pracuje jako řidička autobusu: Mužský kolektiv je lepší než ženský

Zuzana Filipová vystudovala pedagogiku a pracovala jako učitelka němčiny a přírodopisu a také jako asistentka pedagoga u postižené holčičky. Pak ale přišla o práci a místo v oboru už se jí nepodařilo najít.

Foto: Dan Vojtěch

Její přítel byl řidičem autobusu, na kterém byl vylepený nápis "Náš autobus můžete řídit i vy". Nejdříve o tom společně žertovali, ale jelikož je Zuzana ženou činu, na výzvu odpověděla a přihlásila se v Arrivě o práci. Firma Zuzanu přijala a tým řidičů se v lednu letošního roku rozrostl o řidičku.

"Nervozita byla, ale těšila jsem se na novou zkušenost," vzpomíná Zuzana. "První den, kdy jsem nastoupila do provozu, zrovna napadla fůra sněhu, tak to bylo opravdu veselé." Jezdit s autobusem je samozřejmě něco jiného než s osobním automobilem, ale kolegové ji uklidňovali, že při poruše stačí zavolat technikům, a ti ji na dálku mohou navigovat, co má udělat, nebo sami přijedou. Plané byly i obavy ze znalosti cesty. Jezdí sice jako náhradnice různé trasy, ale ještě se jí nestalo, aby někde zabloudila. 

Autobus i na svatbě

Zuzanin přítel je na ni pyšný, ostatně v červenci má autobusový pár svatbu. Na obřad i hostinu přijedou - jak jinak - autobusem. "Přítel měl červený autobus, tak jsme do červena ladili i barvu svatby. Jenže před třemi týdny mu autobus přestříkali na bílo!" směje se nastávající nevěsta.

V oblasti Šumperka je Zuzana jedinou ženou řidičkou. Jak se jí funguje v ryze mužském kolektivu? "Zažila jsem i čistě ženský kolektiv a musím říct, že ten mužský je lepší. U chlapů sice lítají drsná slova, ale když se to přežene, jsou schopní se zase normálně bavit. U žen mohou neshody vyústit i v několikaleté výhrůžné mlčení."

Myslíte, že dojedeme?

Žena za velkým volantem samozřejmě budí pozornost, někdy dokonce i nedůvěru. "Jednou se mě jeden nastupující pán ptal: Myslíte, že dojedeme? Mě ještě ženská nikdy nevezla. Když jsme dojeli do Zábřehu, nakonec mě moc chválil. To člověka potěší." Jestlipak dostává i nějaké nabídky k seznámení? "Na přední sedadla si nejčastěji sedají starší dámy, které si rády povídají a nestydí se pochválit. Od mužů někdy padnou i slova, jak mi to sluší, za kterými cítím i něco víc než běžnou pochvalu, ale tím to naštěstí končí."

Zuzana Filipová je skvělým příkladem toho, že dělení povolání na mužská a ženská je snad už za námi. "Navíc ženy prý jezdí bezpečněji, tak to je další důvod, proč by bylo dobré, kdyby nás bylo ve firmě víc," uzavírá náš rozhovor.

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama