Neodpovídejte hned! Prospěje to vašemu životu i kariéře
Výzva - být méně k dispozici je teď nový trend, kterým se dá bojovat proti přehlcenosti z toho, že nám chodí příliš mnoho emailů, zpráv i notifikací.
Známe to skoro všichni: sedíme s přáteli nebo v kině. Najednou myšlenky zabloudí k e-mailu či messengeru. Co kdybychom se jen na chvíli podívali? Děj nám neuteče, společnost se neurazí. Vždyť to dělají všichni.
Mentorovat, že je to nezdvořilé, nemá smysl. Ani to, že plně spokojení můžeme být pouze pokud vnímáme přítomnost. Nebudeme vám ani nalhávat, že přestat dokola kontrolovat telefon, jestli vám někdo nenapsal, je závislost, které není snadné se zbavit.
Důvody, proč neodepisovat hned
1) Banální, ale pravdivé tvrzení, že se soustředíte na teď a tady. Jen pobýváním v přítomnosti si ji ale můžete užít.
2) Kolikrát vám partner vypráví jaký měl den a vy si prohlížíte Instagram? Když nejste pořád k dispozici všem, jste tu v určitou chvíli jen pro ty správné lidi.
3) Lidé musí vyvinout snahu, aby získali vaši odpověď. Proto je zbytečné odepisovat hned na všechno. Tak odfiltrujete ty, co vás neberou vážně nebo nerespektují.
4) Čas o samotě, bez jakékoliv interakce, je stěžejní pro váš vnitřní svět.
5) Nebýt k dispozici hned také pomůže ostatním lidem v tom, aby si naučili poradit si sami. Je sice skvělé, že si připadáte nepostradatelní, ale svět se nezboří, když odpovíte na email později. Třeba se mezi tím daný úkol vyřeší bez vás.
Jak to provést?
Nastavte si očekávání: svoje i okolí. Například, o víkendu nebudete vyřizovat vůbec žádnou korespondenci, ani vzkazy na Facebooku.
Vyberte si také, s kým se chcete bavit. Pokud vás některý sociální kontakt neuspokojuje, není důvod ho udržovat tím, že takovému člověku budete odpovídat na zprávy. Je ale důležité, abyste mu to vysvětlili- upřímně, slušně a mluvte pouze o svých pocitech.
Nejdůležitější rada je: věřte, že i když budete odpovídat méně častěji a v čase, který tomu vyhradíte, ostatní na vás nezanevřou, naopak budou k vám přistupovat s většími ohledy a respektem.