Koučka radí: Jak se aklimatizovat v novém prostředí i kolektivu
Nová práce nebo stěhování do jiné čtvrti, jiného města, či dokonce země vyvolává obavy, stres i nejistotu. Jak tyto psychické bloky nejrychleji odhodíte?
Jakmile pozměníme v našem životě již zaběhnuté stereotypy, dáváme naší psychice a mozku pořádně zabrat. Musejí se totiž poprat s několika překážkami najednou: najít si vlastní místo, potěšení i sociální kontakty.
Teoreticky vzato se nejedná o nic složitého, ale ve skutečnosti se na novém místě často cítíme jako čerstvě přesazená kytka: ostýchavě a nejistě. Jak nejlépe a nejpřirozeněji zapustíme kořeny i v novém prostředí? Radí koučka Nikola Šraibová Šmorancová ze Životní poradny:
S jakými překážkami bojují ženy, které změnily původní prostředí, nejčastěji?
Jakákoliv změna znamená pro náš mozek menší šok a každý vnímá změnu odlišně. Někdo může mít strach z nového, z navazování nových kontaktů nebo může mít pocit, že nic nezvládne, protože nemá dost zkušeností. Často zde ale hraje důležitou roli sebevědomí. Ženy, které ho mají dostatek, nepociťují takové zábrany. K překážkám v novém prostředí doporučuji přistupovat jako ke zcela přirozenému procesu.
Co by měly udělat jako první, aby našly v novém prostředí opět samy sebe a mohly se realizovat?
Rozhodně by mělo být nové prostředí motivující a žena v něm musí vidět smysl. Pak je dobré mít nastaven určitý cíl, kterého si přeje dosáhnout v určitém časovém horizontu. Je dobré mít také vizi - co v daném prostředí chci dokázat a jak to bude vypadat, až toho výsledku dosáhnu. A co je důležité: začít podnikat první kroky. Pro ženy je většinou důležitá inspirace někým, kdo už v tomto odvětví například něco dokázal a ví, jak na to. Sběr informací, neustálý proces učení se a následné uvedení zkušeností do vlastní praxe vede postupně k prvním výsledkům.
Poradíte, jak nejlépe najít vlastní motivaci a sebejistotu v novém prostředí?
Myslím si, že pokud je to jen trochu možné, tak se nejlépe aklimatizujeme, když si najdeme nové přátele nebo navážeme nové kontakty co nejdříve s takovými lidmi, kteří v dané oblasti bydlí nebo pracují. Kontakt s lidmi nám dovolí poznat místo nejlépe. Dále nás tito lidé mohou seznámit s dalšími přáteli nebo vám mohou pomoci sehnat novou práci. S tím samozřejmě souvisí i motivace a sebejistota. Jsme si daleko jistější, když víme, že jsou kolem nás lidé, na které se můžeme obrátit. Může se jednat o přátelské setkání s novými sousedy nebo poznání nového pracovního kolektivu. Lidé vám budou vždycky nápomocní, pokud jim to dovolíte. Dále se věnujte vlastním aktivitám, které jsme měli rádi už předtím. Nové místo bude nabízet zase jiné zajímavé možnosti, které nám mohou otevřít dveře k dalším příležitostem.
Seznámit se s novými lidmi není pro každého jednoduché. Jak si získat nové kontakty a přátele?
Nejlépe se budeme seznamovat tam, kde je nám to nejvíce blízké. Introverti raději pozvou sousedy k sobě domů nebo se budou seznamovat lépe na novém pracovišti, kam budou docházet pravidelně a načerpávat postupně jistotu. Extroverti nebudou mít potíže se seznámit například ve fitcentru nebo ve frontě na ranní kávu. Není potřeba se do ničeho tlačit, postupně si prostředí prozkoumejte a podle vlastního pocitu zvolte pro sebe tu nejlepší strategii. Zůstanete-li otevření, lidé si k vám také cestu časem sami najdou.
Říkala jste, že je dobré mít vlastní vizi toho, co chceme dosáhnout. Ale jak si skutečně uvědomit, co je naším snem?
To je nejčastější problém. Důležité je vůbec umět snít. Lidé se často řídí pravidlem "být raději při zemi", a to je chyba. Své klienty učím formou tzv. tabulek vizí si představovat to, co by chtěli. Je k tomu potřeba čas, chuť a čtvrtka - ideálně velikost A3, dále lepidlo a hromadu časopisů, ze kterých si budete postupně vystřihovat takové obrázky, které vás něčím zaujmou, a pak je lepit na papír. Výsledkem je čtvrtka polepená obrázky, které ve vás rezonují. Díky nim můžete poznat, jací skutečně jste, co je pro vás v životě opravdu důležité a co chcete. Hlavní je se nebát si představit, cokoliv si přejete v životě skutečně mít. Tento inspirativní proces vám pak většinou napoví, co dělat dál, abyste mohly jít za svým cílem.
S prvními kroky v novém prostředí určitě souvisí i první neúspěchy. Jak se s nimi vypořádat, aby nás ve snažení nezbrzdily?
Nejlépe se s chybami vypořádáme tehdy, když je nepovažujeme za vlastní selhání. Zkuste na tyto, byť negativní zkušenosti změnit pohled. Začnete-li je vnímat například jako životní zkoušky, příležitosti pro učení nebo trénink, který je zapotřebí k mistrovství, pak se vám vše bude zdát daleko pozitivnější. Už slovo chyba je pro náš mozek velmi negativní a o tom, co jsme si na toto téma vyslechli ve škole, se nemusím ani zmiňovat. Rozhodněte se přerámcovat pohled, chyba je jen vytvořené slovo společností, pod kterou si všichni představujeme něco negativního. Ale jak se říká, "chybami" se člověk učí. Bez nich bychom se nemohli nikam posouvat a jsou pro náš život vlastně nezbytně nutné. A na začátku jich bude požehnaně. Ale díky nim se dá naučit, jak "to" dělat správně.