reklama

Pandemická situace motivuje k železným úsporám. Jak si je zase vytvořit?

Být finančně gramotný se hodí vždy, v dobách krize ale ještě o něco víc. Bohužel tato vlastnost není jako jízda na kole, kterou se naučíte jednou provždy. Dobře zacházet s penězi je dlouhodobý proces, který se dá naplánovat.

Foto: iStock

Na to, abyste si vytvořili nový návyk, prý potřebujete zhruba tři týdny. Platí to i o šetření, kdy už během prvního týdne uděláte ta nejdůležitější rozhodnutí, která budete po zbývající čas dodržovat.

Pokud by nás k něčemu měla současná pandemická situace motivovat, tak k vytvoření železných úspor. Jak by měl vypadat plán, který vám umožní bezbolestně šetřit? Stačí k tomu čtyři snadné kroky:

  1. První den: akce
  2. Druhý den: opakování 
  3. Celý týden: dodržovali jste předsevzetí, neporušili jste to ani o víkendu.
  4. Třetí týden: návyk se vám dostal pod kůži a děláte jej automaticky.

Velmi důležitá je také vaše motivace a samotný přístup. Šetření totiž připomíná hubnutí: pokud si asketicky odepíráme jídlo (v tomto případě útrata za věci, které opravdu potřebujete nebo by vám výrazně usnadnily život), budeme o to více na zakázané myslet a při prvním pocitu slabosti spořádáme, na co přijdeme (nebo vyluxujeme účet).

Během tří týdnů byste měli pozorovat změny: jak na svém bankovní účtu, tak v chování. To, co vám ze začátku bude připadat složité, se postupně stane návykem. Stejně jako jsme si zvykli nosit venku roušky, můžeme přistoupit na rozumnou spotřebu.

Pro jednotlivé kroky, jak se naučit šetřit co nejefektivněji, si prohlédněte naši galerii:

reklama
reklama