reklama

Budoucnost práce a koronavirus. Názor HR manažerky, co nás čeká po karanténě

Neřešíme jen zdraví, ale také to, jaký dopad bude mít pandemie viru Covid-19 na naši kariéru a finance. HR specialistka Olga Chmelířová tvrdí, že nejdůležitější je příprava.

Foto: Isifa/Thinkstock

Pokud chceme, aby se nás možné finanční dopady celosvětové epidemie dotkly co nejméně, buďme připraveni na změnu. Čím flexibilnější budeme, tím lépe můžeme těžkosti snášet.

"Tahle bouře je teprve v začátcích, protože ještě nevíme, jak dlouho bude celá karanténa trvat," říká HR manažerka Olga Chmelířová. Podle ní si celý svět láme hlavu nad situací na pracovním trhu, a jediné, co dokážeme určit, je, že časy se změní "a bude hůř". Přesto nás ale vyzývá, společně třeba s Michalem Dlouhým z portálu Jobs.cz, abychom nepropadali skepsi, ale spíš se přizpůsobili novým výzvám.

Podle Chmelířové jsou karanténou nejvíc zasaženi ti, kteří pracují pro turistický ruch, letecké společnosti, ale i retail. Problémy mohou postihnout i developery, reality nebo odvětví logistiky.

Žít od výplaty k výplatě je velký risk

Někteří malí podnikatelé, kteří se nebudou moct na novou situaci adaptovat, bohužel budou muset takzvaně zavřít krám. Život od výplaty k výplatě je pro "dobu koronavirovou" naprosto likvidační. Neznamená to, že ale padnete na dno, kde zůstanete. "Spíš se připravte na to, že po období, kdy najít pracovní síly bylo takřka nemožné, přijde zřejmě čas větší nezaměstnanosti," upozorňuje Chmelířová.

Nemá smysl čekat

Pokud se vaší firmě přestalo dařit, myslete teď podle HR specialistky především na sebe a snažte se poohlédnout po něčem jiném. Minimálně rozprostřete sítě. Už nyní údajně můžeme předpokládat, že turistický ruch bude uspaný na následujícího půl roku. Nejen kvůli zákazům, ale také proto, že pokud vám chybí úspory, do cestování se nepohrnete. Vše podle Chmelířové se naopak přesune ještě více do sféry IT.

Home office pro všechny

"Karanténa nám ukázala, kolik společností je naprosto neflexibilních a nezvládá v dnešní době práci na home office. Chybí vzdálené přístupy i představa, že ne každý problém musí být oddiskutován osobně na poradě. Věřím, že až epidemie opadne, firmy pochopí, kolik ušetří tím, že nechají ty pozice, které to umožňují, pracovat odkudkoliv. Navíc si představte, že pokud karanténa nebude trvat týdny, ale měsíce, zvykneme si na takový styl života a k tomu předchozímu, vázanému ke konkrétní kanceláři a stolu, se budeme těžko vracet," říká Chmelířová.

Vítěz má vždy plán B

Vaším úkolem je teď nepropadnout skepsi, strachu ani panice. Místo toho:

  • Zanalyzujte události ve svém životě a sepište si, co vás čeká následující tři měsíce.
  • Oceňte, nakolik jste pro firmu, kde pracujete, přínosní. Ano, určitá odvětví se skutečně do krize dostanou. Ale pokud jste profesionál v tom, co děláte, nikdy se neztratíte.
  • Nejste ten nejlepší z nejlepších? Rychle přehodnoťte své pracovní dovednosti a popřemýšlejte, které by se daly využít v těch sférách, kterým se bude dařit (on-line prostředí).
  • Nebojte se zcela změnit obor.
  • Neplánujte víc než na rok.

reklama
Doporučené recepty
    reklama