Jógu může praktikovat každý. I ten, kdo se nepředkloní nebo trpí bolestmi zad
Zuzana Klingrová se věnovala potápění, plavání, fitness či masážím, ale jejím osudem se stala jóga. Lásku k ní teď předává dál skrze své knihy.
Co vás přivedlo právě k józe?
S jógou jsem se poprvé setkala na střední škole. Nebyla to ale láska na první pohled. Ten druhý, podstatnější, přišel během mého studijního pobytu na Floridě na vysoké škole.
Jak došlo k vydání vaší první knihy Jóga po celý rok, ze které se brzo stal bestseller?
Původně jsem chtěla vydat jen jakýsi manuál pro své klienty, aby do něj mohli kdykoliv nahlédnout, ale postupně jsme se domluvili na spolupráci s vydavatelstvím Albatros Media. Grafiky se ujala talentovaná Barbara Gyonyor, která první knize vdechla lidskost a přehlednost. Cíleně jsme se rozhodly jít cestou jednoduchosti, přehlednosti a informace poskytovat postupně. Proto jsou z jedné knihy najednou tři.
Co najdou čtenáři v té nejnovější z nich, nazvané Jóga pro hubnutí a očistu?
Především hlubší poznání ájurvédy. Jak podle ájurvédy vznikají nemoci, jak přistupovat k očistám, hubnutí, jídlu, jaké potraviny jsou s ohledem na ájurvédské dóši vhodné a kdy je zařazovat. Jakou roli v hubnutí hraje naše mysl. Jak nám jóga pomáhá na cestě za celkovým zdravím - a samozřejmě recepty na vaření.
Je jóga pro každého, nebo může být omezením věk či zdravotní stav?
Praktikovat ji může každý, i ten, kdo se nepředkloní, má nadváhu, bolesti zad, vyšší věk. Často slýchám, že někdo říká "začnu cvičit, až zhubnu pár kilo, budu flexibilnější…" To pak většinou nezačnou nikdy. Ideální čas, kdy začít, je teď! Lepší to bude právě díky józe.
Existuje velké množství přístupů k józe. Který je váš oblíbený?
Věnuji se hatha józe v duchu tantrických tradic a jógové terapii, což je kombinace jógy, ájurvédy a ájurvédské psychologie… zjednodušeně řečeno. Přesně jsem jógovou terapii a její přístup popsala ve své třetí knize, protože mnoho lidí zaměňuje jógovou terapii za fyzioterapii, jejíž úkol je jiný.
Jaké jsou méně známé stránky a aspekty jógy?
V západní společnosti se více věnujeme praxi pozic, dechovým technikám, meditaci a očistám. Méně pozornosti je věnováno tzv. jama a nijama, což je jakýsi mravní kodex, jak se chovat ke světu okolo sebe a sám k sobě. Bez nich je obtížné pochopit praxi jógy a hlouběji do ní proniknout.
Kde v každodenním životě může být jóga člověku prospěšná?
Všude! Jóga nás učí naslouchat a porozumět sobě i světu okolo nás. Pomáhá nám žít naplněný, šťastný život. Kolikrát se vám stalo, že jste byli naštvaní a svou frustraci otočili vůči dětem či partnerovi a pak vám to bylo líto? Jóga vám neslibuje, že tyto emoce již nikdy nepřijdou, ale dává vám nástroje, se kterými je můžete zpracovat a nezraňovat svět okolo sebe.
Obracejí se lidé v době pandemie více k józe?
Během lockdownu jsem začala hodně učit online, myslím, že se to lidem hodně líbilo. Určitě v tomu budu pokračovat bez ohledu na covid situaci. Letos v červnu jsem založila i Club jóga po celý rok, kde jsou kromě videolekcí také záznamy společných lekcí, podcasty, tipy na praxi, recepty na vaření. Chtěla bych vytvořit místo, kde může každý pracovat na svém zdraví, štěstí, spokojenosti a poznání sebe sama.