reklama

Janukovyč chce podepsat, tvrdí šéfdiplomatka EU

Zprávy z Aktuálně.cz pro Insider

Kyjev - Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč chce podepsat dohodu o užších vztazích s Evropskou unií. Po svém návratu z Kyjeva to reportérům v Bruselu řekla šéfka zahraniční politiky EU Catherine Ashtonová. Uvádí to stanice BBC a agentura AP.

Na Ukrajině absolvovala několikahodinové jednání s Janukovyčem, sešla se i s demonstranty na obsazeném náměstí Nezávislosti. Lidem v kyjevských ulicích vadí právě to, že jejich prezident odmítl podepsat asociační dohodu s EU, a zemi naopak více sbližuje s Ruskem.

Kdy by k podpisu mělo dojít, Ashtonová neuvedla. Řekla jen, že Ukrajinu v rozhodování ovlivňují její ekonomické problémy.
Prezident Janukovyč má podle ní obavy, že dohoda s EU zemi ekonomicky poškodí. Rusko by totiž nepochybně přistoupilo k odvetným opatřením, čehož se chce Kyjev vyvarovat. Právě ekonomické obtíže Ukrajiny ale může podpis dohody o přidružení a volném obchodu s EU zmírnit, upozornila šéfdiplomatka Evropské unie. Zemi totiž přinese investice z EU, vysvětlila.

Děsuplný Flegr a zlehčující Šmucler. Debatu o covidu je třeba změnit, říká psycholog | Video: Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama